Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #10157, Dotace pro OSVČ a příspěvek na bydlení

Dotace pro OSVČ a příspěvek na bydlení, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v poradně jste napsali: "Při čerpání kompenzačního příspěvku 25 000 Kč není možné současně pobírat příspěvek na bydlení. Příspěvek na bydlení je určen pouze nízkopříjmovým jedincům a podmínku nízkých příjmů s mimořádnou dotací 25 000 Kč byste nesplnil." A to víte jak? Klidně na příspěvek na bydlení může osoba dosáhnout, stačí když platí velký nájem třeba v Praze a je jediný v domácnosti co pracuje, pokud je v bytě hlášeno dalších vícero osob bez přijmu, tak klidně na příspěvek dosáhne v menší částce.

Dobrý den,

samozřejmě je možné na příspěvek na bydlení v kombinaci s dotací pro OSVČ teoreticky dosáhnout v případě, kdy např. živíte 10 dětí a jste jediná osoba s příjmem v domácnosti. Nicméně je to spíše teorie. V praxi pobírání dotace 25 000 Kč zvýší rozhodný příjem žadatele nad hranici pro uznání nároku pro doplatek bydlení. Platit velký nájem v Praze nestačí, neboť se vychází z normativních nákladů na bydlení, které se stanovují dle velikosti obce. Tím se vylučuje situace, kdy by někdo chtěl pobírat tuto sociální dávku na drahé bydlení (v takovém případě by stát zaplatil jen část do výše normativních nákladů).