Jak funguje exekuce na bankovním účtu a proč mi vzali peníze, které jsem neměla?

Dobrý den, v prosinci jsem si založila účet. 11 předešlých let jsem dostávala výplatu v hotovosti. V předchozím zaměstnání mi přišla exekuce na plat, myslím, že 3 pohledávky. Dostávala jsem tedy výplatu jen něco kolem 12 000 Kč a zbytek šel na dluhy. Velkou většinu jsem za 9 měsíců zaplatila (zůstatek dluhů byl dohromady asi 11 000 Kč). Tak jsem si řekla, že si konečně můžu založit účet, protože 11 000 Kč už není taková hrůza. Účet jsem založila u Equa bank. Běžný a k tomu byl ještě spořicí. Přišla první výplata a když už jsem na běžném účtu měla posledních 1 800 Kč a chtěla zaplatit nákup, zjistila jsem, že jsem 40 000 Kč v minusu! Ne jen na běžném, ale i z toho spořícího, kde nebyl ani halíř, mi sebrali 6 000 Kč! Jak je možný, že někomu seberou peníze, který prakticky neexistují? Myslela jsem, že když už, tak se to zase bude strhávat z výplaty, ale do práce nic nepřišlo. Prostě šli rovnou na účet a vzali peníze, které jsem neměla a ani mě o tom nikdo neinformoval. Tohle se opravdu může dít? Co má potom dělat člověk, jehož zaměstnavatel neumožňuje vyplácení platu v hotovosti? A komu já ty peníze teď vlastně dlužím? Bance? Chápu, že do banky přišel příkaz k exekuci, ale tak mají zablokovat peníze, které tam jsou a exekutora uvědomit, že na účtu není dostatek prostředků, co nechápu je, jak z nuly můžou vzít 6 000 Kč a z 1 800 Kč dalších 36 000 Kč.

Dobrý den,

rozhodnutí "jak vymáhat peníze od dlužníka" je vždy na exekutorovi. Někdy se nařizují srážky ze mzdy, jindy se blokuje majetek (včetně peněz na účtu) nebo se volí kombinace obojího (srážky ze mzdy a blokace majetku). Exekutor musí stejně pečlivě vymáhat malý dluh za 11 000 Kč jako velký dluh třeba za 100 000 Kč. Exekutor si nemůže říct "už je dluh menší, nechám to plavat". U některých bank můžete peníze čerpat i pod nulu. Dostáváte se tím do vysoce úročeného nepovoleného debetu, ale některé banky to umožňují.