Exekuce a auto: Jak se bránit a zachovat si vozidlo při splácení exekucí?

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekuce a auta. Doteď jsme s rodinou jezdili darovaným autem od strýce, které se nyní pokazilo a byl jsme nucen koupit starší ojetý vůz v hodnotě cca 15 000 Kč. Je mi z platu strhávána exekuce (vícero exekucí v řadě) ve splátkách necelých 20 000 Kč s výhledem, že veškeré pohledávky budu schopen takto umořit v horizontu 12ti až 18ti měsíců. Auto potřebuji především kvůli omezené hybnosti - mám poškozenou kyčel a čekám na operaci. Již jsem zde četl, že pokud auto slouží jako zdravotní pomůcka, nemůže mi jej exekutor zabavit. Je třeba to předem někde uvádět či doložit? Jaká je pravděpodobnost, že by mi exekutor chtěl zabavit vůz, když měsíčně splácím více než je hodnota samotného vozidla? Nakonec mám spíše řečnickou otázku: I když hospodařím s nezabavitelným minimem (který v mém případě činí maximální možnou částku, tudíž není úplně nejmenší), tak si z těchto nezabavitelných peněz nemohu koupit nic hodnotného? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

exekutor Vám nemůže obstavit kompenzační pomůcku. Splácíte-li řádně takto vysokou částku (20 000 Kč), nebude mít exekutor potřebu provádět mobiliární exekuci (mohl byste si dopřát i hodnotnější věc).