Jak se vypořádat s exekucemi a půjčkami při rozvodu a insolvenci?

Dobrý den, jsme v manželství 8 let. Máme hypotéku a čím dál častěji chodí na nás exekuce. Přemýšlím o insolvenci, abych to zamezil. Je to nepředstavitelné, ale manželka si nepamatuje kde a kolik si vzala půjček. Je lepší se rozvést a hned dát insolvenci na ni nebo společnou insolvenci, když ty exekuce jsou psané na ní?

Dobrý den,

v manželství ručíte za všechny dluhy společně a nerozlučně. Nebude-li Vaše paní své závazky hradit, bude exekutor vymáhat peníze po Vás (což by mohlo vést až ke zesplatnění hypotéky). Insolvence může pomoci v jinak neřešitelné situaci, ale následujících 5 let pro Vás bude velmi komplikovaných (budete žít pouze z nezabavitelného minima a riskujete zpeněžení všeho majetku). Manželé vždy žádají o insolvenci společně (jinak by exekutor dále mohl vymáhat dluhy po druhém z manželů). Rozvod nebo zúžení SJM pomůže do budoucna, ale již nasekané dluhy nespasí.