Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #14353, Exekuční srážky

Exekuční srážky, Exekuce a insolvence

JT

Dobrý den, chci se zeptat, nastoupila jsem do nového zaměstnání. V tomto zaměstnání jsem podepsala růžovku, abych mohla ve výplatě uplatnit slevu na poplatníka a dále i daňové zvýhodnění na 3 děti. Dále mám exekuci a splácím přednostní pohledávku. Vše jsem zaměstnavateli dopředu uvedla. Po první výplatě jsem byla v šoku, když mi přišla výplata, která neodpovídala ani životnímu minimu rodiny ze 3 dětmi. Zjistila jsem, že opomenuli mi zahrnout ruzovku do mzdy a tím pádem jsem byla posuzována jako svobodná a bez dětí. Takže žádné slevy na poplatníka, ani na děti a mnohonásobně vyšší částka stržena na exekuci. Účetní přes HR jen suše zdědila, no bohužel stane se. Slevu na dani za sebe a děti hold dostanete za rok a exekutor vám nic vracet nebude. Tím to pro ni bylo vyřešeno. Teď přišla druhá výplata, už tam slevy byly, ale nezdá se mi ta srážka na exekuci. Mám hrubou mzdu 37 012 Kč a čistou mzdu 34 596 Kč a to je včetně daňového zvýhodnění na 3 děti ve výši 4 901 Kč a zajímá mě jestli se srážka na exekuce počítá s té čisté mzdy včetně toho bonusu na děti a nebo to je počítáno s čisté mzdy bez těch 4 901 Kč? Tvrdí mi že se nejedna o daňový bonus na děti, který je exekučně nepostižitelný, ale že je to zvýhodnění a to je rozdíl, proto srážku dělá včetně těch 4 901 Kč,tak chci vědět jestli to je opravdu tak jak říká, nebo ne. Komunikace s paní účetní je zcela nemožná, jedná se o velmi arogantní dámu, která dělá neustále chyby, ale dává všem na jevo, že ona je bezchybná a my všichni jsme ... Děkuji Vám moc za radu. Přeji hezký den!

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

exekuční srážky se vždy počítají z čisté mzdy. I kdybyste měla tak vysoké daňové slevy, že by Vám nebyla srážena žádná záloha na daň z příjmu (což je se třemi dětmi možné), stále byste z hrubé mzdy platila min. pojistné (zdravotní a sociální) ve výši 11%. Čistá mzda tak bude vždy min. o 11% nižší než hrubá mzda.

Exekučně je nepostižitelný daňový bonus na děti, což je nevyčerpaná sleva na dani za děti vyplácení FÚ v rámci ročního zúčtování daní při splnění podmínek. Měsíčně čerpaná daňová sleva na děti exekučně postižitelná je. 

Došlo-li k pochybení na straně mzdové účetní, je možné provést korekci a nečekat na daňový přeplatek až do dalšího daňového přiznání.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

NL

#15362, Prohlášení poplatníka, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPP a DPČ u dvou různých zaměstnavatelů. Tím ze jsem studentkou jsem na první dohodu podepsala růžové prohlášení, ale u data zúčtovacího období jsem vyplnila pouze 6/2021 (jako za červen 2021). Tak to jsem postupovala i v červenci. V srpnu jsem nastoupila na druhou dohodu, kde jsem s doměním, že růžové prohlášení už mám neplatné, protože jsem ho vždy vyplňovala jen na daný měsíc, podepsala znova a teď se mi sešlo, že ani jedna z dohod mi nestrhla daň z platu. Toto už s jedním ze zaměstnavatelů řeším, ale zajímalo by mě, jak je to tedy s růžovým prohlášením, pokud tam rovnou zapíšu období, měsíc na který jsem chtěla aby platilo, tak je to tedy špatně a platí dokud ho neukončím? Děkuji

Dobrý den, prohlášení poplatníka platí pouze pro měsíce které vyplníte. Pokud jste neměla zaškrtnutý např. srpen a zaměstnavatel Vám přesto za tento měsíc slevu aplikoval, požádejte mzdovou účtárnu o korekci. 

S

#15361, Mohu znovu do insolvence?, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chci se optat, zda je možné požádat o insolvenci znovu. Kamarádka totiž splatila prvni insolvenci v červenci 2018, pak se rozvedla a byla nucena si sehnat byt, takže si musela vzít nebankovní půjčku a odešla předčasně do důchodu. A teď má jen důchod a potřebovala by ty půjčky dát do insolvence. Celkem dluží 150 000 Kč a výše důchodu je 12 455 Kč.

Dobrý den, jak skončila insolvence v roce 2018? Pokud nebyly uhrazeny všechny přihlášené pohledávky a část dluhů byla prominuta, bude možné o další insolvenci požádat až za 10 let od data ukončení předchozí insolvence (červenec 2028).  Tento dotaz jste dnes do poradny zadala celkem 63x. Pokud byste měla jakékoliv další dotazy, stačí každý dotaz zadat vždy jen jednou (opakovaným zadáním dotazu nedostanete rychlejší ani jakkoliv lepší odpověď). 

J

#15360, Vklad vyšší hotovosti, Běžný účet, 18.9.2021

Dobrý den, babička mi věnovala 600 000 Kč, které měla doma a já bych je chtěla vložit na účet. Jak mám prokázat, kde jsem je vzala, kdyby to banka chtěla vědět?

Dobrý den, limit pro hotovostní transakce je 270 000 Kč již od roku 2004, tedy doporučuji neukládat do banky v jeden den více než tuto částku (a určitě netvrdit, že jste naráz dostala celých 600 000 Kč) - jinak byste si vystavila možné sankci až 0,5 mil. Kč. Přechovávat takto vysokou částku doma není rozumné. Pokud by Vás někdo vykradl či by došlo k živelné události (požár, vytopení vodou), přišla byste o všechno. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR