Hypotéka a daně, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v loňském roce jsem prodala zděděnou nemovitost. Daň se mě týká, ovšem dotaz zní na podmínky uplatnění hypotéky. Četla jsem o tom, ale neznám pravidla, za kterých se mohou splátky hypotéky uplatnit. Platíme hypotéku na dům již 13 let a jsme v polovině. Jsem invalidní důchodce a jiné příjmy nemám. Týká se mě v přiznání k dani z prodeje nemovitosti i odpočet na poplatníka? Na invalidního důchodce 3. stupně? A penzijní spoření? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

coby invalidní důchodce můžete uplatnit všechny daňové slevy stejně jako jakákoliv jiná osoba (odpočet úroků z hypotéky, za úložky na penzijní spoření nad 12 000 Kč/rok, základní sleva na poplatníka, atd. - dokonce máte jako invalida extra slevu navíc za invaliditu, u třetího stupně 5 040 Kč/rok).

Pro odpočet úroků z hypotéky je třeba:

  • nemovitost vlastnit
  • být účastníkem úvěrové smlouvy
  • nemovitost užívat k řešení bytových potřeb svých nebo své rodiny
  • REKLAMA