Co se stane s investicí do domu při rozchodu za 10 let?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s přítelkyní chceme stavět dům a chtěl bych znáš všechny možnosti, co nastane v případě rozchodu. Situace je momentálně taková, že přítelkyně na hypotéku koupila pozemek a dům bude cca z poloviny financovat vlastními prostředky. Druhou polovinu budeme financovat společnou hypotékou,  kterou budeme splácet v poměru 50/50 a já budu jen ručitel. A nyní bych se chtěl zeptat, co se stane v případě rozchodu třeba za 10 let? Teoreticky, já dám do domu cca milion a ona si bude chtít dům nechat (což je jasné, je její z větší části), ale během této doby cena domu vyroste, a tudíž mnou investovaný milion může mít už hodnotu třeba dvou milionů. Jak pak takové vypořádání probíhá? Takto by na mě de facto vydělala a já dost prodělal, protože pokud by mě vyplatila z částky vložené, tak po 10 letech bych si za milion korun nekoupil už ani novou Fabii, natož vlastni bydlení. Ještě bych rád doplnil, že jednu hypotéku už mám na byt, který by se pronajal a sám by se splácel. Předem mockrát děkuji za radu a vysvětlení.

Dobrý den,

rozchod není na rozdíl od rozvodu nijak právně upraven a vše záleží na dohodě mezi partnery. Stavba je nedílnou součástí pozemku. Doporučuji následující postup - pokud bude hodnota pozemku a stavby celkem např. 5 mil. Kč, přítelkyně do toho investuje pozemek v hodnotě 1 mil. Kč a 3 mil Kč bude stavba 50:50 na hypotéku, pak bude přítelkyně vlastnit 60% (pozemek nemovitosti a polovina hypo) a Vy 40% nemovitosti (polovina hypo).

V případě rozchodu by i nadále každý vlastnil svůj podíl a bylo by jen na vás, jak byste se domluvili (kdo komu a za kolik svůj podíl odprodá, jestli vůbec, atd.).

Ohledně hypotéky si dovoluji připomenout, že všichni účastníci úvěrové smlouvy jsou si rovni (není nic jako hlavní dlužník a "jen ručitel"). Pokud by jeden z vás přestal splácet, banka by vše vymáhala po druhém či případně prodala celou nemovitost (nikoho by nezajímalo, že jste se např. rozešli a nedomluvili).

Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod