Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #5429, Hypotéka a úvěr ze stavebního spoření

Můžeme použít nedávno získaný pozemek jako zástavu pro hypotéku?

Sjednejte si hypotéku online
13.11.2018 Hypoteční poradna

Dobrý den, plánuji s přítelkyní stavbu nového domu. Zatím máme našetřeno cca 10% (0,5 mil. Kč) z předpokládané ceny pozemku a stavby, ale nechceme nic uspěchat a rádi bychom naspořili víc. Nicméně nám to nedá a už teď koukáme po pozemcích. Kdyby se nějaký vhodný naskytl, vzal bych si na něj překlenovací úvěr ze stavebka bez zajištění nemovitostí (u Raiffky na 1 milion - 300 000 Kč mám na stavebku již naspořeno) a pozemek koupil. Následně bychom například za rok chtěli na pozemku stavět a vzít si na to hypotéku. Můj dotaz je, zdali by se dal tento pozemek použít jako zástava? Nevadilo by bance, že jsme jej nedávno získali pomocí stavebního úvěru? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

koupit pozemek hned a začít stavět později není vůbec špatný nápad, protože ceny pozemků neustále výrazně rostou zatímco ceny staveb zdražují max. o inflaci. Pozemek jako zástavu za hypotéku určitě bude možné použít, neboť stavební spořitelně pozemkem za úvěr ze stavebního spoření ručit nebudete. Spíše se ujistěte, že splátky všech úvěrů (hypotéka a úvěr ze stavebního spoření) nebudou vyšší než 45% Vašich čistých měsíčních příjmů (více dle nařízení centrální banky splácet nelze).