Jak insolvence ovlivní možnost získání hypotéky?

Sjednejte si hypotéku online
19.11.2022 Hypoteční poradna

Dobrz den, mam 3 mesice pred vzmazem z insolvencniho rejstriku. V zari jsme zadali s manzelkou o hypoteku. V jedne bance nam vyhoveli s tim, ze musime mit 25% LTV, coz fakt nemame. Ale taky nam bylo receno, ze i kdyz budu v breznu vyskrtnut (nebo zneviditelny) v ins. rejatriku, banky i tak budou vedet o me insolvenci a problem s tim proste nikdy neskonci. Mate s timhle zkusenost? Kdyz jsem sel do insolvence, tak s vedomim ze 5 let po splaceni dluhu budu cisty a s hypotekou nebude problem. Pracuji ve statnim, plat k 50k mesicne, coz snad neni spatne, manzelka na rodicaku. Tak ze to vypada, ze i kdyz po dlouhych 5 letech cekani, stejne budu u banky cerna ovce? Fakt to tak u nas funguje? Insolvenci jsem zaplatil za 36 mesicu v 100%. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

banky o vaší insolvenci vědí a ještě nějaký čas vědět budou, nicméně po uplynutí 5 let od data ukončení insolvence hypotéku získáte (splníte-li ostatní podmínky pro získání hypotéky jako dostatečný příjem, LTV, atd.). Ve vašem případě bude spíše problém u LTV. Banky Vám nemohou půjčit více než 80% ze zástavní hodnoty nemovitosti (do 36 let platí hranice 90%). Ve výjimečných případech může být hodnota LTV nižší (neúčelový úvěr, klient s bonitou na hranici akceptovatelného, atd.). Bez vlastních úspor ve výši 20-25% nebo ručení ještě jinou než kupovanou nemovitostí se bohužel neobejdete.