Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #16423, Hypotéka, rozchod a dělení majetku

Hypotéka, rozchod a dělení majetku, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, vzali jsme si s přítelem hypotéku na dům a nyní máme splacenu cca desetinu dluhu. Rozešli jsme se a jeden z nás chce v domě zůstat a nadále ho splácet. Druhý požaduje vyplacení poloviny tržní hodnoty domu. Na jakou sumu má skutečně nárok? Děkuji

Dobrý den,

při rozchodu je vše na domluvě mezi partnery (na rozdíl od rozvodu, kdy o dělení SJM rozhoduje soud). Doporučuji následující postup:

  • shodněte se na aktuální tržní ceně nemovitosti
  • od této částky odečtěte zbývající dluh (kolik zbývá doplatit na hypotéce)
  • výsledné číslo představuje aktuální tržní hodnotu se zohledněním dluhu (pokud nemovitost vlastníte napůl, má každý nárok na polovinu této částky)

Doporučuji též článek Převod hypotéky