Inflace a měnová reforma, Osobní a rodinné finance

Pokračování dotazu č. 18164: Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď . Bohužel tam není odpověď na můj dotaz, v čem je "strašení takovými nesmysly nebezpečné" - co by toto strašení mohlo způsobit, když dle Vaší odpovědi se fiskálními a monetárními nástroji dá vše vyřešit a nemůže se žádná finanční katastrofa stát. Jinak po druhé světové válce proběhly peněžní reformy ve všech evropských zemích s výjimkou Spojeného království, Švýcarska, Švédska a Iberského poloostrova. Měnové reformy proběhly i v jiných zemích a časech, kde "budování socialismu" s tím nemělo nic společného. Nejedná se tedy spíš o problém ničím nepodložených FIAT měn, které dřív nebo později dokonvergují ke své opravdové hodnotě - tedy 0?

Dobrý den,

většina lidí nemá dostatek kvalitních informací či si tyto informace neumí správně vyhodnotit, např. z důvodu nedostatečných znalostí a vzdělání. Proto je strašení neznalých nebezpečné (ať už se jedná o cokoliv). Vystrašený člověk pak na základě falešných informací či strachu udělá špatné rozhodnutí  a způsobí si škodu. Viz např. překotné směny korun za eura po útoku Ruska na Ukrajinu. Lidé si koruny měnili v nevýhodném kurzu, česká měna se nezhroutila a následně si tedy tito nešťastníci měnili eura zpět na koruny (ztráta 2 konverzí a nevýhodného kurzu, celkem cca 15% úspor).

Současná inflace není výsledkem nepodložených fiat měn. Lidé peníze mají, chtějí je utratit a vlivem covidu a války na Ukrajině je nedostatek zboží. I proto roste cena např. aut, s čímž by nic neudělal ani zlatý standard. Dvojnásobná česká inflace (16% vs EU průměr 8%) je pak výsledkem nezřízeného rozhazování peněz předchozí vlády ANO a ČSSD.

Monetární a fiskální nástroje fungují, jen se musí správně používat. Plošné příspěvky všem (např. 5 000 Kč na dítě či seniora) tomu samozřejmě nepomáhají.