Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #16773, Inflace znehodnocuje úspory

Inflace znehodnocuje úspory, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
6.2.2022 Spoření

Dobrý den, dotaz se týká nejlepšího způsobu, jak našetřit na nové auto. Jsme rodina s dětmi 10 a 12 let, ve vlastním RD bez dluhů. Aktuálně máme starší auta, se kterými vydržíme ještě 5-7 let. Větší částku jako rezervu jsme uložili do státních protiinflačních dluhopisů. Rádi bychom si začali včas odkládat peníze stranou na dobu, kdy bude potřeba pořídit nové auto. Chtěli jsme posílat částku kolem 7 tis. Kč měsíčně na nějaký spořicí účet. Bohužel to však vypadá, že inflace by takový způsob šetření (příliš?) znehodnocovala. Vlastně za současné situace neumíme spořit, tak jak se to dělalo doposud - odkládáním peněz na stranu. Jaké je dobré řešení situace? Děkujeme.

Dobrý den,

protiinflační dluhopis byl určitě dobrou volbou. Ministerstvo financí ale další vydávání tohoto velmi populárního dluhopisu neplánuje, protože je pro stát velmi neefektivní a nákladné si půjčovat peníze tímto způsobem (na kapitálovém trhu by si stát půjčil za nižší úrok a s nižšími administrativními náklady).

Jak se bránit vyšší inflaci? Máte 2 možnosti:

  • peníze investovat (podstupujte riziko s šancí na vyšší výnosy)
  • peníze uložit na dobrý spořicí účet nebo terminovaný vklad a dočasnou vyšší inflaci přečkat

Pokud byste chtěli podstoupit riziko a peníze investovat, konejte tak nejlépe přes svou banku (pokud se sami na kapitálovém trhu velmi dobře neorientujte). Většina nabídek na internetu jsou podvody a pro běžného spotřebitele může být obtížné podvod odhalit. S vaší bankou bude investování třeba dražší (vyšší poplatky), ale zase máte jistotu, že se nebude jednat o podvod.

Nebo je možné dočasnou vyšší inflaci přečkat. Nejlepší spořicí účet od Banky Creditas nabízí úrok 3,6% a termínovaný vklad na 2 roky nabídne 4% (JT Banka - s podmínkou min. vkladu 1 mil. Kč). Meziroční inflace v prosinci sice dosáhla 6,6%, tedy reálně byste 2,6-3% tratili, ale je to stejné jako před lety, kdy byla inflace 3% a úroky na spořicích produktech 0%. Meziroční inflace se v prvním kvartálu letošního roku přiblíží hranici 10%, ale následně se očekává pokles a návrat k hodnotám pod 3% v roce 2023.