Bude věřitel požadovat po ručiteli celou částku dluhu nebo jen rozdíl po insolvenci?

Dobrý den, chystám se na podání žádosti o insolvenci, u jednoho z úvěru mám ručitele. Po vyhlášení insolvence věřitel pravděpodobně dluh zpeněží a bude ho chtít po ručiteli (cca 200 000 Kč), pravděpodobně celý, a zároveň se přihlásí jako věřitel a bude chtít něco ze splátkového kalendáře. Můj dotaz zní, bude věřitel požadovat po ručiteli celou částku těch 200 000 Kč nebo jen rozdíl který vznikne mezi dlužnou částkou a částkou zaslanou insolvenčním správcem? Děkuji

Dobrý den,

je to tak jak píšete, po vstupu do insolvence věřitel úvěr zesplatní a bude požadovat po ručiteli celou dlužnou částku (200 000 Kč). Není možné požadovat méně, neboť výtěžek z insolvence skrz splátky za příštích 5 let je velkou neznámou (v případě celkového přeplatku by věřitel peníze samozřejmě vrátil, nezaplatíte více).