Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8445, Insolvence a mimořádný příjem

Co dělat s penězi od firmy při insolvenci a manželství s cizinkou?

Od roku 2017 jsem v insolvenci. Před měsícem jsem se oženil a čekáme dítě. Manželka je ze třetí země, bez majetku, vyřizujeme povolení o přechodném pobytu. Nyní má možnost získat od firmy částku do 100 000 Kč. Musím tuto částku uvést insolvenčnímu správci? Pomohl by zápis o zúžení společného jmění manželů? Má IS nárok na tyto peníze? Děkuji.

Dobrý den,

ženit se v insolvenci je velmi nerozumném, neboť dnem svatby začala Vaše manželka ručit i za část Vašich dluhů vzniklých v minulosti (a protože na rozdíl od Vás není chráněna insolvencí, může ji exekutor kdykoliv obstavit majetek). Proto manželé vždy vstupují do insolvence společně. Zúžení SJM sepsané u notáře by pomohlo, ale na to může být již pozdě (obvykle se sepisuje před svatbou).