Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #4143, Jak banky posuzují bonitu klientů

Jak banky posuzují bonitu klientů, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
25.12.2017 Hypoteční poradna

Dobrý den, známý mi sdělil, že při žádání o úvěr/hypotéku, mu pracovnice dané bankovní instituce drze řekla, že vidí na účtu transakce se sázkovou kanceláří a že mu na základě toho úvěr nedají, že je rizikový klient. Na to ale přece banka nemá právo. Je čistě na uvážení daného klienta, jak s financemi nakládá, za co internetovou platbu provádí. Při schválení úvěru přece hraje roli výše příjmu, bonita, plat. historie, poz./neg. záznam v bank. a nebank. registru, úvěrová angažovanost, atd a nikoliv fakt, že si párkrát do roka nadotuje sázkařské konto. Je možné, aby vás banka na základě nějakých vašich transakcí diskriminovala, popř. znevýhodnila vám podmínky úvěru? Toto se mi zdá jako absurdní. Děkuji mockrát.

Dobrý den,

většina bank posuzuje bonitu klientů právě dle Vámi zmíněných klasických kritérií (výše příjmu, záznamy v registrech, atd.). Nicméně pokud by banky chtěly, mohly by klienty žádající o úvěr skórovat i dle jakýchkoliv jiných parametrů. Umím si představit, že v budoucnosti budou do hry stále více vstupovat parametry osobního finančního zdraví (za nákup cigaret, alkoholu, útratu v kasínu či nadměrné utrácení získáte negativní body a naopak za spořivost a dodržování dostatečné rezervy na účtu plusové body). Osobně drobnou útratu v sázkové kanceláři nevidím vůbec jako problematickou (pokud tam nenecháváte pravidelně výraznou část své výplaty), určitě bych takového žadatele o úvěr neodmítl. Na druhou stranu, banka může odmítnout kohokoliv z téměř zcela libovolného důvodu (či bez udání důvodu). Nejedná se o diskriminaci či znevýhodňování. Na bankovní služby ani půjčení peněz není právní nárok.

Doporučuji požádat o úvěr v jiné bance. Nebo vyplňte hypoteční kalkulačku zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.