Jak řešit dluhy a výdaje, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, jsem po insolvenci asi rok a půl. Opět jsem se zadlužil. Onemocněl jsem, neměl jsem na nájem, tak jsem mlátil dluh dluhem. Přišel jsem o zaměstnání a asi rok jsem hledal novou práci. Mezitím jsem měl zdravotní problémy a marodil jsme cca půl roku. Nemohl jsem splácet, jelikož jsem se vždycky snažil mít na nájem, abych nepřišel o střechu nad hlavou. A když jsem našel práci, tak po dvou měsících mě vždycky vyhodili, protože jsem šel marodit ze zdravotních důvodů. Od malá mám lůpénku a onemocnění kloubů. Vzal jsem si úvěry u nebankovních společností a skoro rok jsem nic nesplácel, jelikož jsem neměl na splátky. Vždycky mi zbylo tak akorát na nájem a něco na jídlo. Teď mám exekuci na účet a hrozí mi další. Mám strach že půjdou exekutoři k otci, který je nemocný. Minulý rok mi umřela maminka a já jsem se psychicky sesypal. I ode mě odešla žena, rozvedl jsem se a mám dáno soudem výživné na dítě. Nevím co mám dělat. Až teď od 3.1. mám zaměstnání na jednu směnu, abych to zdravotně zvládal. Prosím o radu a pomoc. Najít nějaké řešení, abych neměl další exekuce a nepřišel o podnájem a zachránil a ušetřil otce od exekutora. Snažil jsem se s nimi domluvit, se všemi, ale když jsem jim řekl, že budu splácet částku kterou můžu, tak mě hned odmítli, že je to málo. Ano, je to moje chyba a ponesou za ni svoji odpovědnost. Jen vím a věřím, že je nějaký způsob, jak tomu všemu zabránit. Děkuji moc

Dobrý den,

v záplavě špatných zpráv začneme jednou dobrou - rodiče neručí za dluhy svých dětí, tedy pro vaše dluhy nemohou exekutoři postihnout majetek vašeho otce (s ním vaše dluhy nemají nic společného).

Jak skončila předchozí insolvence? Pokud jste uhradil 100% přihlášených pohledávek, můžete požádat o další insolvenci kdykoliv. Pokud Vám byla část dluhů prominuta, bude možné o další oddlužení žádat až za 10 let.

Dle Zákona o spotřebitelském úvěru mají nebankovní společnosti povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že budete schopen splácet (měly by ověřit vaši úvěrovou historii, příjem, závazky). Velmi pravděpodobně toto úvěrové společnosti neudělaly, jinak by nemohly půjčit peníze předluženému dlouhodobě nemocnému jedinci bez příjmů ze zaměstnání po osobním bankrotu. Mohl byste se tak soudní cestou domáhat zneplatnění úvěrových smluv od počátku (nebankovky by Vám musely vrátit všechny zaplacené úroky a poplatky a Vy byste půjčené peníze splácel dle svých možností).

Taktéž je důležité přizpůsobit výdaje svým příjmům. Nemáte na nájem? Řešením není půjčka, ale výměna bydlení za levnější (např. ubytovna). Ano, bude to nepohodlné, ale jiné řešení není. Půjčovat si na běžné výdaje, to je vždy začátek konce.

Držím palce!