Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #11248, Je lepší stavební spoření nebo penzijní spoření?

Je lepší stavební spoření nebo penzijní spoření?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
16.9.2020 Spoření

Dobrý den, prosím, co je výhodnější? Penzijní spoření a nebo stavební spoření? Prosil bych o srovnání včetně příspěvků státu Děkuji.

Dobrý den,

stavební spoření:

  • při úložce 1 700 Kč měsíčně (20 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 2 000 Kč rok
  • fixní úrok 1-1,2%
  • peníze můžete vybrat za 6 let od data založení spoření

  • doplňkové penzijní spoření:

  • při úložce 1 000 Kč měsíčně (12 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 230 Kč/měsíc (2 760 Kč/rok) a za dalších ukládaných až 2 000 Kč měsíčně získáváte slevu na dani z příjmu (15%, tedy z max. 24 000 Kč ročně získáte 3 600 Kč)
  • variabilní úrok dle výkonnosti penzijního fondu (loni nejhorší fond 0,6%, nejlepší 25,31%), není garantované nezáporné zhodnocení
  • peníze můžete vybrat nejdříve po 5 letech spoření a dosažení 60 let věku
  • lze sjednat výplatu předdůchodu

  • Tyto produkty jsou do určité míry neporovnatelné, neboť každý řeší trochu jinou potřebu střadatele. Doplňkové penzijní spoření je celoživotním spořením na penzi (ideálním výstupem je pak doživotní renta), stavební spoření slouží k naspoření peněz během kratšího času (6 let) na konkrétní věc (např. základ pro hypotéku, na koupi nemovitosti, auta, atd.).