Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #11248, Je lepší stavební spoření nebo penzijní spoření?

Je lepší stavební spoření nebo penzijní spoření?, Spoření

JW

Dobrý den, prosím, co je výhodnější? Penzijní spoření a nebo stavební spoření? Prosil bych o srovnání včetně příspěvků státu Děkuji.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

stavební spoření:

 • při úložce 1 700 Kč měsíčně (20 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 2 000 Kč rok
 • fixní úrok 1-1,2%
 • peníze můžete vybrat za 6 let od data založení spoření

 • doplňkové penzijní spoření:

 • při úložce 1 000 Kč měsíčně (12 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 230 Kč/měsíc (2 760 Kč/rok) a za dalších ukládaných až 2 000 Kč měsíčně získáváte slevu na dani z příjmu (15%, tedy z max. 24 000 Kč ročně získáte 3 600 Kč)
 • variabilní úrok dle výkonnosti penzijního fondu (loni nejhorší fond 0,6%, nejlepší 25,31%), není garantované nezáporné zhodnocení
 • peníze můžete vybrat nejdříve po 5 letech spoření a dosažení 60 let věku
 • lze sjednat výplatu předdůchodu

 • Tyto produkty jsou do určité míry neporovnatelné, neboť každý řeší trochu jinou potřebu střadatele. Doplňkové penzijní spoření je celoživotním spořením na penzi (ideálním výstupem je pak doživotní renta), stavební spoření slouží k naspoření peněz během kratšího času (6 let) na konkrétní věc (např. základ pro hypotéku, na koupi nemovitosti, auta, atd.). 

  Pavel StrašákBanky.cz

  Máte jiný dotaz? Ptejte se

  Články ZE SVĚTA FINANCÍ

  Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

  Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

  18.9.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

  Příliš komplikované. Nebo dokonce nemožné. Tak vnímá darování nemovitosti s hypotékou řada lidí. Ve skutečnosti ale není o moc složitější než darování jakékoliv jiné nemovitosti.

  Investujete opravdu chytře?

  Investujete opravdu chytře?

  16.9.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

  Kdo by při svých investicích nechtěl postupovat efektivně, obezřetně, úspěšně – jednoduše řečeno chytře? Chytré investování není o robotickém obchodování, spekulování s pákovými obchody nebo o hledání možností jak obelstít trh. Jedná se o systém pravidel vyvinutý na základě zkušeností a analýzy stovek tisíců transakcí společnosti CYRRUS, která si klade za cíl chránit klientské investice a zajistit jejich dlouhodobě udržitelné zhodnocení.

  Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

  Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

  16.9.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

  Zajistit se na důchod pomocí investic a ještě využít daňové odpočty. Přesně to má zájemcům nabídnout účet dlouhodobých investic, který se může na trhu objevit už v roce 2022. Návrh zákona, který s touto novinkou počítá, schválila vláda koncem srpna. Má ale i odpůrce.

  Čtěte více
  Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

  Poradna banky.cz - ptáte se

  KT

  #11269, Kdo má nárok na slevu na poplatníka?, Daně, 18.9.2020

  Dobrý den, mám takový rychlý a krátký dotaz ohledně toho, jestli si můžu zažádat o slevu na daňového poplatníka, když můj jediný zdroj obživy je smlouva na DPČ. Student nejsem, jsem na kombinovaném studiu, na které se nedá uplatnit sleva na studenta. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den, na základní slevu na poplatníka (24 840 Kč/rok) má nárok úplně každý. O aplikaci slevy požádejte svého zaměstnavatele prostřednictvím podepsaného Prohlášení poplatníka daně z příjmu (tzv. růžový formulář). V rámci daňového přiznání pak budete moci požádat o daňový přeplatek za minulé měsíce roku 2020 (kdy jste slevu měsíčně neuplatňoval).

  MB

  #11268, Půjčka a chybný záznam v registrech, Půjčka, 18.9.2020

  Dobrý den, manžel má záznam v registru dlužníků. Dozvěděli jsme se o tom v naší bance. Jde o 3 roky starou a vyplacenou půjčku od Provident. Zaznamenaný záznam je v registru zapsán na 60 měsíců. Ale půjčka byla původně sjednána na 60 týdnů. Půjčku jsme v platili jednorázové a předčasně. Jde prý o pozdní platby. Je možné žádat o vymazání? Když jsou zadané informace nepravdivé? Konkrétně doba půjčky? Děkuji za odpověď

  Dobrý den, ano, je možné žádat o výmaz chybného záznamu (např. pokud jste půjčku řádně a včas splatili a nebankovní poskytovatel Vám přesto dal záznam "pozdní splácení").

  DDK

  #11267, Platba do Ruska přes Western Union, Platba, 18.9.2020

  Dobrý den, jsem lukrativní klient české KB s platinovou kartou a KB mi odmítá provést převod do Western Union. Jsem sběratel a jde o platbu za předmět mé sbírky. Proč? Jak mohu do Western Union provést? Jde o platbu do Ruska. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den, platby přes Western Union do zemí mimo EU jsou velmi často zneužívané podvodníky. Proto Vám pravděpodobně KB s takovouto transakcí odmítla asistovat. Peníze přes Western Union můžete poslat na vybraných pobočkách České pošty.

  Prohlédnout další dotazy
  Celkem více než 11 200 přehledně členěných dotazů


  Banky v ČR