Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #15867, Je půjčka s RPSN 264% výhodná?

Je půjčka s RPSN 264% výhodná?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
13.11.2021 Půjčka

Dobrý den, pane Jermáři, chtěl bych se Vás zeptat na několik věcí týkajících se revolvingového úvěru. Tato snaha se více dozvědět ohledně tohoto tématu se netýká mě samotného, ale mé partnerky. Jedná se o to, že si vyřídila tento úvěr v polovině roku 2017 a dozvěděl jsem se, že ho do dnešního dne nemá splacený, což mi připadá přinejmenším zvláštní. Tedy za tak poměrně dlouhou dobu. A nyní ke konkrétním informacím.

Vypůjčená částka je 35 000 Kč. Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou. Úroková sazba: Smluvní strany se dohodly, že úvěr se bude úročit úrokovou sazbou podle Sazebníku, která ke dni uzavření Smlouvy činí 8,5 % měsíčně. RPSN. Roční procentní sazba nákladů na Úvěr činí 264,42 %. A dále je ve smlouvě informace takováto: Celková částka splatná Klientem, tj. součet výše poskytovaného Úvěru a výše celkových nákladů Úvěru, avšak jen při splnění všech výše uvedených předpokladů pro výpočet RPSN, bude 96.459,54 Kč. Dojde-li ke změně oproti výše uvedeným předpokladům, tato částka se změní. Pro vyloučení pochybností platí, že takto vysokou částku bude muset Klient zaplatit jen tehdy, pokud by byl Úvěr vyčerpán v plné výši úvěrového limitu ve výši 35.000 Kč a došlo by ke splnění všech výše uvedených předpokladů.

Prosím o vyjádření z Vaší strany, zda se jedná o výhodnou či nevýhodnou půjčku a jak je možné, že ji do dnešního dne nemá splacenou. Jaké faktory za tím podle Vás stojí a jak se to může z Vaší strany vyvíjet a co dotyčnou slečnu pravděpodobně čeká. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypotéky mají RPSN 2-5%, půjčky 5-10%, kontokorenty 10-20% a kreditní karty 20-25%. Půjčka s RPSN 264,42% je jako koupit si chleba za 1 400 Kč. Méně kvalitní chleba pořídíte do 30 Kč, lepší za 40-50 Kč a i ten nejvíce řemeslný z malé pekárny nebude stát více než 80-100 Kč. Ale jeden bochník za 1 400 Kč?

Pokud by si vaše přítelkyně vzala půjčku 35 000 Kč s RPSN 10%, za rok by po ni banka chtěla zpět 38 500 Kč. S RPSN 264,42% je to Vámi zmíněných necelých 100 000 Kč. A to je pro běžného zákazníka nebankovních poskytovatelů půjček nesplatitelné. Vaše přítelkyně splácela měsíčně třeba 4 000 Kč, tedy za rok se jí dluh zmenšil o 48 000 Kč. Celkově ale měla vrátit 96 000 Kč, tedy nově dlužila "už jen 48 000 Kč" (místo původně půjčených 35 000 Kč a po roce splácení). Dluh ji tedy neklesal a naopak se zvětšoval.

Doporučuji vaší přítelkyni si zjistit, kolik aktuálně dluží (to už může být v řádu statisíců). Je-li splácení nad její síly, bude lepší požádat o osobní bankrot.