Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #4475, Kdo platí poplatky na katastru?

Kdo platí poplatky na katastru?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Po doplacení úvěru (11/2017) mi banka poslala až v 3/2018 návrh na výmaz z katastru nemovitostí, který mám zaplatit já. Je to tak správně? Banka se chtěla pojistit zástavním právem, já jsem platila úroky a ostatní poplatky, tak toto se mi nechce již platit. Děkuji za odpověď. Pěkný den Zlata

Dobrý den,

téměř všechny banky mají uvedeno v obchodních podmínkách a sazebnících, že náklady spojené se zápisem a výmazem zástavního práva na katastru (1 000 Kč) platí klient. Proto doporučuji tento poplatek bance uhradit, neboť jste se k němu zavázala podpisem smlouvy o hypotéčním úvěru (podpisem jste souhlasila s obchodními podmínkami a sazebníkem).

Většina bank dnes neúčtuje poplatky za sjednání a vedení úvěru, kterou jsou přímo integrované do úrokové sazby. To mi přijde správné. S poplatky za katastr je to ale složitější. Někdo splácí celý úvěr u jedné banky, jiný banku mění každých 5 let (a každých 5 let tedy putují na katastr dvě žádosti o výmaz zástavního práva pro starou banku a zápis zástavního práva pro novou banku). Stát navíc občas výši správních poplatků změní. Proto je pro všechny spravedlivější, když si tyto úkony platí klient sám. Jinak byste v plošně účtované vyšší úrokové sazbě třeba dotovala ostatní klienty, kteří častěji refinancují.