Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #4151, Klamavá reklama stavební spoření

Klamavá reklama stavební spoření, Banka

28.12.2017 Banka

Dobrý den, kam se obrátit s podnětem na prošetření obchodní praktiky u stavební spořitelny? Dostala jsem nabídku na uzavření "nové smlouvy - následnické" do určitého data ZDARMA. Toto je vyloženě tučně psáno v hlavičce dopisu a potvrdila mi to i paní na pobočce. Splnila jsem tedy veškeré podmínky a smlouvu uzavřela. Následně jsem z účtu zjistila, že mi za uzavření smlouvy odečetli 3 000 Kč. V podmínkách jsem se pak dočetla, že peníze budou vracet do konce listopadu, avšak do max. výše 1 500 Kč a to se také stalo. Nelíbí se mi však, že v nadpise dodatku uvádí "ZDARMA", zjevně v omyl mě uvedla i paní na pobočce, a pak v detailních podmínkách zjistíte, že "zdarma" není "zdarma". Není toto nekalá obchodní praktika, je možné se nějak bránit a kde? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podnět je možné podat České obchodní inspekci nebo ČNB, která vykonává dohled nad stavebními spořitelnami. Taktéž je možné se bránit soudní cestou, ale je otázkou, nakolik to má smysl vzhledem k nízké výši škody (1 500 Kč). Klamavá reklama je velmi nekalá záležitost, neboť negativně ovlivňuje jednání a rozhodování spotřebitelů/klientů. Je třeba ji vždy důrazně odsoudit. Na druhou stranu vřele doporučuji vždy číst obchodní podmínky sjednávaného produktu a podmínky mimořádných akcí. Zejména tehdy, když nekupujeme rohlíky ale uzavíráme smlouvu na 6 let spoření. Přepážkoví pracovníci na pobočkách jsou placení od počtu prodaných produktů, takže ti Vám obvykle potvrdí cokoliv, jen aby prodali (zpětně je to slovo proti slovu, takže se to špatně dokazuje).

Nejnižší poplatek za uzavření stavebního spořeníStavební spořitelna ČS, která si při sjednání smlouvy online účtuje jen 495 Kč (cílovou částku je možné zvolit až 300 000 Kč).