Jaké jsou možnosti pro oddlužení a snížení splátek v případě OSVČ v insolvenci?

Dobrý den, jsem OSVČ, realitní makléř a platím už 3 roky insolvenci, spolu s výživným (6 000 Kč/1 dítě) to dělá 15 000 Kč měsíčně. Mám splaceno přes 30%. Nyní díky opatřením kvůli pandemii náš obor v podstatě nejde vykonávat. Nemám žádné příjmy. Podle toho co 9.4. schválil Parlament by měl ten kdo zaplatil 30% má být oddlužen. Je to tak? Nebo si mám požádat o snížení splátek? Případně přerušení na 1 rok nebo snížení výživného? Bude se to posuzovat podle zákona o oddlužení od 1.6. 2019? Děkuji za radu.

Dobrý den,

určitě to není tak, že kdo splatí 30% je oddlužen. Úleva pro dlužníky v insolvenci postižené koronavirem spočívá v tom, že kdo nesplatí ani těchto 30% za 5 let, neskončí automaticky neúspěšně, ale přezkoumá se jeho míra snahy splatit co nejvíce (s ohledem na aktuální krizi koronaviru). Při poklesu příjmů dochází automaticky k poklesu insolvenčních srážek (tak aby Vám vždy zůstalo nezabavitelné minimum). Naopak o případné snížení alimentů v důsledku propadu příjmů žádat třeba je.