Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #17130, Krach Sberbank vliv na Raiffeisenbank

Krach Sberbank vliv na Raiffeisenbank, Banka

3.3.2022 Banka

Dory den, opet jsem to ja. Kdo mi odpovi na moji otazku v dnesni tak pohnute dobe? Co je s Raiffeisen Bank? Ma take problemy, musime mit strach o sve penize? Kolik % ma podil Sberbank u RB? Prijde na ma slova, nejlepe zakopat sve penize na zahrade. Je to jistejsi nez v bankach.

Dobrý den,

Raiffeisenbank žádné podobné problémy jako Sberbank CZ nemá. Pád Sberbank byl zapříčiněn neochotou lidí nadále svými vklady podporovat agresivní Rusko, které bezdůvodně napadlo Ukrajinu. Klienti tak svými jednáním položili za 1,5 pracovního dne jinak zdravou banku.

Tématem krachu Sberbank jsme se hloubkově zabývali v několikrát aktualizovaném článku o ruských sankcích a bance Sberbank.

Tématem výplaty náhrad pojištěných vkladů a stavu českých bank se zabýváme ve článku Výplata klientů Sberbank CZ a aktuálně nejlepší české banky.

Z našeho pohledu se tedy s českou Raiffeisenbank, a.s. nic neděje a nemusíte mít strach o své peníze.

Raiffeisen Bank dnes provozuje například Chytrý účet - jeden z nejlepších běžných účtů bez poplatků za vedení a za výběry z bankomatů v ČR i zahraničí. Tento běžný účet je multiměnový, což se může v době geopolitických krizí hodit. RB u svého spořicího účtu e-konto XL dokázala navýšit úrokovou sazbu mezi nejlepší banky. Banka rovněž integrovala progresivní půjčky jako je konsolidaci půjček on-line

Jedinými vlastníky české banky Raiffeisenbank, a.s.  jsou zase jen rakouské subjekty Raiffeisen. Konečnou mateřskou společností české banky je Raiffeisen Bank International AG, Rakousko.

Vlastníky rakouské Raiffeisen Bank International jsou z 59% rakouské landesbanky (představte si to jako kampeličky např. z Dolního Rakouska, Štýrska, Tyrolska, Burgenlandu, atd..). Struktura Raiffeisen je tak podle našeho názoru pevně vystavěna odspodu.

Akcie Raiffeisen Bank International v objemu 41% jsou obchodovány na burze. Jejich vlastníky jsou převážně fondy. Díky burzovní regulaci musí investoři podíly nad 3% hlásit. Přičemž v posledním hlášení jsme nezaznamenali žádný ruský subjekt. Zbývá dodat, že z většinového principu výkonu akcionářských práv vyplývá i skutečnost, že i kdyby všechny akcie na burze nakoupilo jen pár investorů, stěží by byli schopni ovlivňovat dění v bance.

České banky nemají až na minimální výjimky v Rusku nebo na Ukrajině žádné angažmá. Geopolitický vývoj tak v krajním případě může postihnout jejich sesterské nebo mateřské banky. Nicméně i tady je nějaký totální výpadek nepravděpodobný, protože svou angažovanou v Rusku už většina bankovních skupin snížila od roku 2014 (anexe Krymu). Prostředky v bývalém Společenství nezávislých států tak nepřesahují násobek ročních zisků.

Pokud tedy někdo šíří zprávy, že česká banka Raiffeisen je v problémech, tak se jako příjemce informace musíte zamyslet nad tím kdo a proč to dělá? Podle našeho názoru může jít jedině o propagandu, nebo nekalou konkurenci. České banky jsou jedny z nejdravějších v Evropské unii.

Peníze v bance, třeba na spořicím účtu, vám přinesou úrok a vklady máte do výše 100 tisíc EUR pojištěné. Jak vidíte na příkladu Sberbank CZ, náhrada vkladů je blesková - do 7mi dní od oznámení ČNB. Peníze zakopané na zahradě se vám jen znehodnotí (fyzicky, nebo inflace), nebo ztratí.

Pozn.: Zdrojem obrázků jsou výroční zprávy bank.