Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5710, Lze žádat o úvěr po insolvenci?

Lze žádat o úvěr po insolvenci?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, přítel, je nucen kvůli podnikaní jít do insolvence, je to statisícová částka. A chtěla bych se zeptat, jak dlouho po ukončení insolvence, která by trvala 3 roky, by si nemohl vzít úvěr nebo hypotéku. Mám obavy, že si představuje že to snadno propluje a bude to v pohodě, ale já vzhledem k tomu že bych ráda založila rodinu z toho mám obavy. Děkuji

Dobrý den,

Vaše obavy jsou bohužel namístě. Banky nepůjčují 4-5 let od data zdárného ukončení insolvence. Standardně insolvence trvá 5 let, během kterých je třeba splatit min. 30% dluhů (zbytek je následně prominut). Zvládne-li Váš přítel splatit 100% dluhu za pouhé 3 roky, může být insolvence samozřejmě po 3 letech ukončena. Hypotéku na byt byste tak získali nejdříve za 7-10 let. Pro získání hypotéky je třeba mít našetřeno min. 10% z kupní ceny nemovitosti, mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou (nebo dostatečný příjem z podnikání) a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Samotná svatba by nemohla proběhnout dříve než po úspěšném ukončení insolvence a prominutí všech dluhů (jinak by věřitelé začali vymáhat polovinu dluhu vzniklého před manželstvím po Vás). Život v insolvenci určitě není procházkou růžovým sadem.