Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11210, Mám dluhy, pomůže změna jména a občanství?

Mám dluhy, pomůže změna jména a občanství?, Exekuce a insolvence

Č

Pokračování dotazu č. 11174: Dobrý den, aktivně nic nevymáhají, aspoň myslím, jelikož nemají jak. De facto nepracuji a jsem v cizině. Vím že je to docela blbé, ale chtěl bych to nějak uhrát. Dluhy jsou příliš velké a penále stále roste a insolvence (platit Bůh ví kolik let). Jsem v chudší zemi a na insolvenci stejně nedosáhnu. Kolik let jsem nic neplatil. Potom se sem a tam něco zaplatilo, že jsem pracoval a tak agentura něco zaplatila. Oficiální podmínky jsou takové: Mám asi 13 tisíc, nájem, jídlo. Mám nějaké možnosti, že bych ty dluhy nějak zrušil/smazal? (změnil jméno, změnil občanství, cokoliv?) Jsem v cizině a do Česka bych jezdil jen na dovolené a v Evropě chci žít legálně.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

mít dluhy není trestné, legálně můžete v ČR/Evropě žít i bez změny jména či občanství (což by Vám stejně v ničem nepomohlo, dluhy byste tím nesmazal). Dluhy jsou pouze nepříjemné - nemůžete nic vlastnit, z příjmu Vám vždy budou sráženy exekuce, nemůžete se rozumně oženit (viz předchozí dotaz a přechod dluhů na manželku), nikdo Vám nepůjčí peníze atd. 

Doporučuji se k problému postavit čelem jako chlap, přestat se schovávat v zahraničí v chudších zemích a požádat o osobní bankrot. Od 6/2019 odpadla podmínka splatit během insolvence min. 30% dluhů. Nyní stačí po dobu 5 let měsíčně splácet min. 2 200 Kč a jakkoliv velké dluhy Vám budou prominuty. To přece není nic drastického. Život v ilegalitě se Vám nemůže vyplatit při takto mírných podmínkách oddlužení.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

19.10.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Téměř na 2 %. Tak hluboko spadla v posledních měsících nabídková sazba u hypoték s LTV do 70 %. V září byla pouze 2,04 % a dá se čekat, že v říjnu ještě klesne. Otázkou je, na jak dlouho. Proti dalšímu poklesu stojí konec odkladu splátek u spotřebitelských a hypotečních úvěrů a hrozba horší splátkové morálky.

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

19.10.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Vyplacení partnera z hypotéky nebo například vyplacení sourozenců u nemovitosti, kterou jste zdědili nebo dostali od rodičů. I s tím vám pomůže půjčka na bydlení. Jak? Možností je několik. Záleží jen na tom, jakou situaci řešíte.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#11559, Kdy refinancovat hypotéku?, Hypoteční poradna, 24.10.2020

Dobrý den, máme hypotéku s fixací do září 2021 se sazbou 1,97%. Nyní nám Hypoteční banka nabídla možnost nové fixace s úvazkem na 3/5/7 let se sazbami 1,89% / 1,95% / 2,0%. Prosím o radu, jestli je výhodné prodloužit nyní například o zmíněných 5 let se sazbou 1,95% nebo počkat na příští rok. Jak to vidíte vzhledem k aktuálnímu vývoji a ekonomické situaci? Děkuji za radu.

Dobrý den, přijde na to, jak se projeví ukončení covidového moratoria na splácení úvěrů. Já jsem optimistou a i banky opatrně hlásí pokračující dobrou platební morálku u retailových úvěrů navzdory nastupující druhé covidové vlně a lockdownu. Věřím tak v další mírný pokles sazeb.  Je ovšem nutné zdůraznit, že bankou nabízené sazby (1,89-2%) jsou špatné i na dnešní poměry. Naši hypoteční poradci jsou Vám schopni při refinancování hypotéky nabídnout 1,58-1,79%. 

T

#11558, Exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 24.10.2020

Dobrý den, má mi přijít výplata 12 500 Kč na zablokovaný účet. Kolik z této částky mi může banka vyplatit? Jednorázově? Děkuji

Dobrý den, při blokaci účtu v exekuci můžete jednou během exekuce požádat banku o výplatu dvojnásobku životního minima (7 720 Kč). Předpokladem pro výplatu peněz je dostatečný zůstatek na účtu.

L

#11557, Insolvence, Exekuce a insolvence, 24.10.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli pracovní smlouvu o brigádě musím poslat i na insolvenční soud. Insolvenčnímu správci jsem ji poslala. Děkuji

Dobrý den, informaci o mimořádném příjmu stačí v insolvenci předat ins. správci, který je vaším správcem financí v rámci osobního bankrotu. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR