Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11210, Mám dluhy, pomůže změna jména a občanství?

Mám dluhy, pomůže změna jména a občanství?, Exekuce a insolvence

Pokračování dotazu č. 11174: Dobrý den, aktivně nic nevymáhají, aspoň myslím, jelikož nemají jak. De facto nepracuji a jsem v cizině. Vím že je to docela blbé, ale chtěl bych to nějak uhrát. Dluhy jsou příliš velké a penále stále roste a insolvence (platit Bůh ví kolik let). Jsem v chudší zemi a na insolvenci stejně nedosáhnu. Kolik let jsem nic neplatil. Potom se sem a tam něco zaplatilo, že jsem pracoval a tak agentura něco zaplatila. Oficiální podmínky jsou takové: Mám asi 13 tisíc, nájem, jídlo. Mám nějaké možnosti, že bych ty dluhy nějak zrušil/smazal? (změnil jméno, změnil občanství, cokoliv?) Jsem v cizině a do Česka bych jezdil jen na dovolené a v Evropě chci žít legálně.

Dobrý den,

mít dluhy není trestné, legálně můžete v ČR/Evropě žít i bez změny jména či občanství (což by Vám stejně v ničem nepomohlo, dluhy byste tím nesmazal). Dluhy jsou pouze nepříjemné - nemůžete nic vlastnit, z příjmu Vám vždy budou sráženy exekuce, nemůžete se rozumně oženit (viz předchozí dotaz a přechod dluhů na manželku), nikdo Vám nepůjčí peníze atd.

Doporučuji se k problému postavit čelem jako chlap, přestat se schovávat v zahraničí v chudších zemích a požádat o osobní bankrot. Od 6/2019 odpadla podmínka splatit během insolvence min. 30% dluhů. Nyní stačí po dobu 5 let měsíčně splácet min. 2 200 Kč a jakkoliv velké dluhy Vám budou prominuty. To přece není nic drastického. Život v ilegalitě se Vám nemůže vyplatit při takto mírných podmínkách oddlužení.