Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #14422, Mám spořit v korunách nebo jiné měně?

Mám spořit v korunách nebo jiné měně?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
31.5.2021 Spoření

Dobrý den, chci se Vás zeptat ohledně spoření. Pracuji dočasně v zahraničí (cca 2 roky ještě před sebou) a přemýšlím, kde mít uložené úspory. Zda si je ukládat v zahraniční měně na zahraničním spořicí účtu, nebo si je postupně převádět do ČR na český spořicí účet, Lepší podmínky ke spoření jsou v zahraničí, ovšem pak se obávám převodního kurzu, od kterého se bude vše odvíjet. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

koruna vůči euru dlouhodobě posiluje (jak posiluje česká ekonomika a dohání evropský průměr), tedy v budoucnu byste za svá eura (či jinou zahraniční měnu) dostal pravděpodobně méně korun než dnes. U ČNB se taktéž letos očekává rychlejší zvyšování základních úrokových sazeb (ceny peněz) než např. u ECB. U jiných zahraničních měn je taktéž třeba zvážit rychlost jejich znehodnocování. Určitě byste např. dostal výrazně vyšší úrok pro vklad v RUB (5%) či TRY (přes 10%), ale rychlost znehodnocování těchto měn by Vám veškeré zisky více než anulovala.