Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #15256, Mám záznamy a přesto jsem si koupila zboží na splátky

Mám záznamy a přesto jsem si koupila zboží na splátky, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
5.9.2021 Půjčka

Pokračování dotazu č. 15253: Dobrý den, pokud jsem to správně pochopila, tak pokud budu platit splátky se zpožděním, vytvoří se mi tím negativní zápis v BRKI, za každou opožděnou platbu, byť se člověk opozdí o pět dní? Tato situace již nastala minulý rok, kdy jsem dvě splátky zaplatila po měsíci. Přesto jsem letos získala úvěr od prodejce elektroniky na novou pračku. Jak je tohle možné? Znamená vždy negativní záznam v registru, že už nemám žádný nárok na půjčku po dobu 3-4let? Dále by mě zajímalo, kdy se maže záznam v registru po čtyřech letech a kdy po třech? A v poslední řadě by mě zajímalo, jak je to, pokud mám k úvěru přistupitele, kterého banka nikdy o pozdní platbě nekontaktovala a vy tvrdíte, že i tak mu banka dá negativní záznam do registru. Můj otec celý život vše a včas splácel, takže teď kvůli mým opožděným splátkám nemá nárok po dobu čtyř let žádat o úvěr? Nebo se to posuzuje individuálně a přihlíží se i na pozitivní záznamy v registru? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za každou opožděnou splátku dostáváte negativní záznam do registrů. Je samozřejmě lepší platit splátky opožděně o 5 dnů než vůbec, ale i tak to vypovídá o vaší nízké schopnosti dostát svým závazkům. Za půjčku ručí všichni spolužadatelé společně a nerozlučně. Nemůžete po bance chtít, aby dala negativní záznam jen Vám, protože otec s půjčkou nemá nic společného a jen jste ho tam dopsala, abyste úvěr získala (negativní záznam se váže k úvěru jako celku a bance je jedno, kdo ne/splácí jakou část).

Každá banka či jiná instituce přistupuje k záznamům v registrech trochu jinak. Obvykle se přihlíží jen k záznamům mladším 3-5 let. Menší a starší prohřešek bude spíše tolerován než novější, závažnější nebo opakovaná delikvence.

Nakupovat si elektroniku nebo jiné spotřební zboží na splátky je finanční sebevražda, doporučuji s touto praxí ihned skončit. Nebankovka Vám ten úvěr dala i s negativními záznamy, protože cílí na problematickou klientelu, které by v bance řekli NE. Banka Vám půjčí jen tehdy, když bude přesvědčena, že budete schopna splácet. Nebankovce nedělá problém Vás dostat do doživotní exekuce.

Nechcete-li zbankrotovat, už si žádné další půjčky neberte, doplaťte úvěr ze stavebního spoření a buďte ráda za vlastní střechu nad hlavou.