Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #15256, Mám záznamy a přesto jsem si koupila zboží na splátky

Mám záznamy a přesto jsem si koupila zboží na splátky, Půjčka

LK

Pokračování dotazu č. 15253: Dobrý den, pokud jsem to správně pochopila, tak pokud budu platit splátky se zpožděním, vytvoří se mi tím negativní zápis v BRKI, za každou opožděnou platbu, byť se člověk opozdí o pět dní? Tato situace již nastala minulý rok, kdy jsem dvě splátky zaplatila po měsíci. Přesto jsem letos získala úvěr od prodejce elektroniky na novou pračku. Jak je tohle možné? Znamená vždy negativní záznam v registru, že už nemám žádný nárok na půjčku po dobu 3-4let? Dále by mě zajímalo, kdy se maže záznam v registru po čtyřech letech a kdy po třech? A v poslední řadě by mě zajímalo, jak je to, pokud mám k úvěru přistupitele, kterého banka nikdy o pozdní platbě nekontaktovala a vy tvrdíte, že i tak mu banka dá negativní záznam do registru. Můj otec celý život vše a včas splácel, takže teď kvůli mým opožděným splátkám nemá nárok po dobu čtyř let žádat o úvěr? Nebo se to posuzuje individuálně a přihlíží se i na pozitivní záznamy v registru? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

za každou opožděnou splátku dostáváte negativní záznam do registrů. Je samozřejmě lepší platit splátky opožděně o 5 dnů než vůbec, ale i tak to vypovídá o vaší nízké schopnosti dostát svým závazkům. Za půjčku ručí všichni spolužadatelé společně a nerozlučně. Nemůžete po bance chtít, aby dala negativní záznam jen Vám, protože otec s půjčkou nemá nic společného a jen jste ho tam dopsala, abyste úvěr získala (negativní záznam se váže k úvěru jako celku a bance je jedno, kdo ne/splácí jakou část). 

Každá banka či jiná instituce přistupuje k záznamům v registrech trochu jinak. Obvykle se přihlíží jen k záznamům mladším 3-5 let. Menší a starší prohřešek bude spíše tolerován než novější, závažnější nebo opakovaná delikvence.

Nakupovat si elektroniku nebo jiné spotřební zboží na splátky je finanční sebevražda, doporučuji s touto praxí ihned skončit. Nebankovka Vám ten úvěr dala i s negativními záznamy, protože cílí na problematickou klientelu, které by v bance řekli NE. Banka Vám půjčí jen tehdy, když bude přesvědčena, že budete schopna splácet. Nebankovce nedělá problém Vás dostat do doživotní exekuce. 

Nechcete-li zbankrotovat, už si žádné další půjčky neberte, doplaťte úvěr ze stavebního spoření a buďte ráda za vlastní střechu nad hlavou. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#15377, Záznam v registrech, Půjčka, 20.9.2021

Dobrý den, mam záznam v Solusu, který bude vymazán začátkem roku 2022. Známá co pracuje v bance mi sdělila, že i po výmazu bude ten záznam vidět. Mohou na něj brát banky zřetel i po té co byl smazán? Děkuji a přeji hezky den.

Dobrý den, smazaný záznam vidět nebude a banky obvykle berou v potaz pouze záznamy mladší 5 let. Banky si však též vedou vlastní záznamy o úvěrech, tedy banka, u které jste se dopustil delikvence (pozdní splátka půjčky, atd.), bude o horší úvěrové historii vědět i nadále. 

#15376, Nestihl jsem vybrat peníze z ING konta, Spoření, 20.9.2021

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem v této chvíli získat vyplacení peněz z ING konta. Na webových stránkách banky již nejsou žádné postupy, podle kterých by to bylo možné. Také by mne zajímalo, jestli funguje nějaká pobočka banky pro osobní kontakt. Děkuji

Dobrý den, vybrání peněz z ING Konta standardní cestou (převod peněz přes internetbanking) bylo možné uskutečnit do konce srpna 2021. ING v ČR ukončila poskytování služeb osobního bankovnictví a nevybrané peníze přesunula na technický účet, ze kterého Vám úspory vyplatí na základě Vašeho požadavku. Pozor - o vyplacení peněz požádejte nejpozději do 3 let, jinak Vám vklad propadne v rámci všeobecné promlčecí lhůty. ING Bank ukončila činnost poboček a jako jedinou kontaktní adresu uvádí Českomoravská 2420/15, Praha 9. 

PC

#15375, Podřízené a nepodřízené pohledávky, Exekuce a insolvence, 20.9.2021

Dobrý den, od 1.12. 2020 mám schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře. Je pravděpodobné, že příští rok splatím všechny nepodřízené pohledávky ve výši 100%, tedy ještě dříve i než jsou 3 roky od začátku oddlužení. Bude se poté muset hradit i jedna podřízená pohledávka cca 120tis.? Děkuji

Dobrý den, insolvence končí: uhrazením 100% přihlášených pohledávek (podřízených i nepodřízených)uhrazením min. 60% nepodřízených pohledávek za 3 roky (při uhrazení 100% nepodřízených pohledávek se pokračuje ve splácení podřízených pohledávek až do konce 3. roku). uplynutím 5 letInsolvence Vám tak skončí až po uhrazení nepodřízené pohledávky nebo uplynutím 3 let. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR