Manželovy dluhy z podnikání, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, bývalý manžel si v roce 2003 založil u KB běžný účet jako fyzická osoba - podnikatel, jednalo se o podnikatelský účet, Balíček Efekt pro standardní potřeby malých firem. Podotýkám bez mého vědomí a souhlasu. V roce 2004 mu banka poskytla kontokorent 100 000 Kč (možnost nastavení povoleného debetu na účtu až do výše 100 000 Kč tvoří nabídku balíčku Efekt) zajištěný bianko směnkou bez avala. V roce 2010 mu banka dodatkem ke Smlouvě navýšila debet na 400 000 Kč. Naše manželství procházelo krizí, muž zcela opustil rodinu, začal vyvádět peníze ze společného rozpočtu a z důvodů možného zvýšeného podnikatelského rizika jsme provedli v roce 2011 zúžení SJM formou notářského zápisu a zahájili rozvodové řízení. V roce 2013 banka směnku zesplatnila. V roce 2014 proběhl směnečný soud. V roce 2015 jsem se o výši dluhu plus příslušenství a existenci účtu dozvěděla, až když mi přišla exekuce na plat, účty a majetek. S bývalým mužem jsem byla v odluce. Spadají dluhy z podnikatelského účtu do SJM? Dluh ze směnky převzal bývalý muž bez mého souhlasu, aniž se jednalo o obstarání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Směnka je bez zajištění. Proč mě banka, která mě nyní považuje za spoludlužníka nevyzvala k zaplacení dluhu, než celou věc podstoupila k soudu? Jak je možné, když se jednalo o b.ú. tzv. balíček EFEKT s max.povoleným debetem do 100 000 Kč, že banka navýšila tento debet na 400 000 Kč? Nesjednala si jištění avalem? Navíc u soudu PZ KB předložila výpisy z účtu z roku 2009, kde povinný opakovaně překračoval povolený debet 2-3 násobně. Banka tím, že nesnížila ani nezablokovala přečerpaný povolený debet, nadále prováděla transakce bez dostatečného zajištění financí na účtě, porušila podmínky ve smlouvě. Považuji celé jednání banky za neetické a v rozporu s dobrými mravy, jako matka samoživitelka jsem se tak dostala do obtížné životní situace. Ohledně NZ o zúžení SJM jsem banku nemohla informovat, neboť jsem o existenci účtu nevěděla, bývalý muž o něm neřekl ani notáři a s ohledem na bankovní tajemství mně žádná banka neposkytne informace o tom, zdali je u ní výše zmiňovaná osoba klientem a má u ní dluhy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

manželství je institut s mnoha vážnými právními důsledky (vyživovací povinnost, ručení za dluhy manžela, atd.). Proto se předpokládá, že se lidé berou jen tehdy, pokud si jsou svým vztahem velmi jisti (i např. po stránce finanční a zdravotní, což je mimo jiné součást manželského slibu na radnici). Pokud by zde přetrvávaly pochyby ohledně financí, či jeden z manželů podnikal a nechtěl obchodními závazky ohrozit rodinu, je možné u notáře sjednat zúžení SJM (což jste také později učinili). Nyní tak ručíte za manželovy dluhy vzniklé do momentu zúžení SJM. 400 000 Kč je velmi malá částka. Tu Vám dnes půjčí každá banka bez zajištění, směnky či avala.

Ve vašem dotazu čtu mnohokráte "manžel mi neřekl, manžel udělal bez mého vědomí či souhlasu". To není chyba banky, že manžel činil rozhodnutí bez Vašeho vědomí. Stejně tak banka nemůže za Vaši jistě nelehkou životní situaci samoživitelky. Byl to jen a pouze Váš ex-manžel, který si půjčil peníze, nevrátil je, dluhy nechal na Vás a ještě Vás opustil.