Jak se bránit vzniku dluhu v průběhu insolvence a co dělat, když exekuce zasáhne oba partnery?

Pokračování dotazu č. 4754: Dobrý den, dluh vůči mně vznikl až v průběhu insolvence. Doplácela jsem ho, jelikož byly na manžela uvaleny dvě exekuce. V té době jsme spolu žili, nechtěla jsem, aby měl větší potíže. Když vstoupil do insolvence, byli jsme ještě pár. Smlouva byla sepsána, až když se bývalý manžel dostal z největších potíží (květen 2018). To nám se synem oznámil, že od nás odchází.

Dobrý den,

od kdy do kdy přesně jste byli manželé? Pokud Vás muž opustil před měsícem, tak pravděpodobně rozvedeni ještě nejste. V manželství ručíte za všechny dluhy společně a nerozlučně. Manželé taktéž žádají o insolvenci společně (jinak by věřitelé dluhy manžela v insolvenci mohli vymáhat po Vás s pomocí exekutora). Z tohoto úhlu pohledu může být podepsané uznání dluhu komplikované, neboť jste sice vyplatila manželka z exekucí, ale za jeho dluhy jste zároveň ručila.

Doporučuji Vám se nechat rozvést co nejdříve. I nyní se totiž manžel může dále zadlužovat a Vy stále ručíte za jeho dluhy (nebude-li je splácet, přijde exekutor na Vás).