Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5694, Mohou mi v insolvenci vydražit nemovitost?

Mohou mi v insolvenci vydražit nemovitost?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, chtěla bych se zeptat a poradit se. Známí si před několika lety koupili byt a teď jsou v insolvenci. Insolvenci mají na 5 let, 4 a půl roku už mají bez jakéhokoliv problému splacené. Před pár dny jim přišel dopis, že mají zaplatit půl miliónu nebo jde jejich byt do dražby (půl roku před koncem insolvence). Jde to nějak napadnout, nějak tomu zabránit nebo jsou jak se říká v pytli? Nejde mi jen do hlavy jak se tohle může stát. Chápala bych, kdyby to neplatili, nebo byl s nimi nějaký problém, ale když to platí jak mají? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

velkým problémem insolvence je neznalost práva (pravidel hry) na straně dlužníků. Dlužníci se tak někdy chybně domnívají, že mohou i v průběhu insolvence sekat další dluhy a že exekutor na ně stejně nemůže. Exekutoři zas občas cíleně zkouší vymáhat peníze, na které nemají nárok (vykonavatelnost exekucí je v insolvenci pozastavena a po zdárném dokončení oddlužení jsou zbylé dluhy prominuty a exekuce ukončena).

Kdy přesně vznikl dluh, kvůli kterému Vám hrozí dražbou nemovitosti? Jestliže před začátkem insolvence, pak je vymahatelnost tohoto dluhu během insolvence pozastavena (nemovitost nemůže jít do dražby). Po zdárném ukončení insolvence bude dluh prominut a exekuce ukončena. Naopak jestliže dluh vznikl až v průběhu insolvence, může být exekučně vymáhán (nemovitost může jít do dražby).

Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).