Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11662, Mohu žádat znovu o oddlužení?

Jaké jsou podmínky pro opakované oddlužení a co znamená, že nelze žádat o oddlužení po úspěšném oddlužení v předchozích 10 letech?

Pokračování dotazu č. 11 660: Dobrý den, děkuji zkusím tedy jiného právníka. Ale koukal jsem ještě na podmínky pro opakované oddlužení a stojí tam "o oddlužení nelze žádat, když v předchozích 10 letech jste byl jakožto dlužník úspěšně oddlužen".

Dobrý den,

toto ustanovení lze chápat spíše ve smyslu, kdy jste věřitelům nesplatil 100% pohledávek a tento nesplacený dluh Vám byl prominut (Vy jste v předchozím oddlužení splatil 100% a nikomu jste nezůstal nic dlužen). Navíc i v případě nesplacení 100% a prominutí části dluhu lze soud požádat o výjimku.

Soud sleduje hlavně poctivost záměru, tedy pokud byste např. opakoval postup "vezmete si nesplatitelné dluhy, peníze převedete na osobu blízkou, oddlužíte se/většina dluhu Vám je prominuta", pak by soud nejenže trval na lhůtě 10 let, ale možná by žádost zamítl pro nepoctivý záměr.