Může exekutor obstavit dávky?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, když si udělám účet a nechám si tam posílat dávky ze sociálky, muže mi to exekutor zablokovat? Někde jsem zaslechl, že pokud jsou to peníze z úřadu na živobytí, tak na to exekutor nesmí. Co je na tom pravdy?

Dobrý den,

své dluhy musí platit všichni. Není žádná výjimka pro lidi na dávkách, seniory, invalidy, matky samoživitelky, atd.

Exekutor ze zákona nemá právo obstavit účet do částky dvojnásobku životního minima tj.2x3.860,-Kč =7.720,-Kč.
Teoreticky jsou exekutorem nepostižitelné dávky hmotné nouze, pod které spadá příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Stejně jako nepostižitelné jsou příspěvek na bydlení, dávky sociální péče, příspěvek na péči, porodné a pohřebné.

Exekutor ale může v praxi zablokovat účet jakémukoliv dlužníkovi a exekuci lze uvalit i na vybrané sociální dávky. Exekutoři se nedrží povinnosti dlužníkům na účtech ponechávat dvojnásobek životního minima. Pokud by exekutor z účtu omylem strhl peníze, které obstavit nelze (vybrané sociální dávky, nezabavitelná část mzdy, atd.), je třeba se navrácení těchto peněz domáhat podáním vylučovací žaloby. To může být poměrně zdlouhavý proces.

Proto je lepší své nezabavitelné příjmy na blokované účty nesměřovat, neboť banky Vám přístup k blokovanému účtu umožnit nemohou (ani s argumentem, že tam máte pouze nezabavitelný příjem - toto bance zkoumat nepřísluší). Banky Vám pouze mohou jednou za dobu trvání exekuce vyplatit z účtu dvojnásobek životního minima (máte-li na účtu dostatek peněz).