Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8429, Náhrada kurzového rozdílu

Náhrada kurzového rozdílu, Banka

5.1.2020 Banka

Dobrý den, dedávno jsem objednal zboží na Amazonu za cenu cca 1 300 Euro. Objednávka proběhla, ale pak mi poslali e-mail, že je problém s ověřením karty a že z bezpečnostních důvodů blokují moji objednávku i můj účet na Amazonu, dokud nedoložím že jsem majitelem platební karty. Pokud se problém nevyřeší do 72 hodin, tak objednávku zruší. Zůstatek na bankovním účtu se ponížil, peníze byly v blokaci. Protože byl víkend, problém se mi s operátory Amazonu nepodařilo vyřešit včas, tak objednávku stornovali. Zablokované peníze se na účet během několika dní vrátili, nicméně příchozí platba byla o cca 2 300 Kč nižší. Zřejmě vlivem měnového kurzu. Je možné tuhle částku požadovat po bance, když vlastně k žádné transakci nedošlo? Amazon se k tomu postavil tak, že mi vrátili stejnou částku kterou strhli v Eurech a že jsem měl použít jejich “exchange rate”. Děkuji.

Dobrý den,

banka Vám zcela určitě nebude doplácet kurzovou ztrátu z Vašeho nevydařeného obchodu (stejně jako Vám neproplatí např. nevydařený oběd v restauraci). Banka s penězi na Vašem účtu nakládá výhradně dle Vašich pokynů. Nákupem na Amazonu jste dal bance pokyn ke směně korun za eura (banka pro Vás nakoupila 1 300 EUR kurzem deviza nákup). Následně Vám Amazon objednávku stornoval a peníze vrátil. Tím jste bance dal pokyn ke směně eur za koruny (banka pro Vás prodala 1 300 EUR kurzem deviza prodej). Všechny karetní transakce se nejprve na účtu projeví jako blokace a až s několikadenním zpožděním dochází k odepsání peněz. Nicméně to neznamená, že transakce neproběhla.