Nájem a kauce, Reality

Sjednejte si hypotéku online
15.2.2020 Reality

Dobrý den, od října 2017 do teď jsem bydlela v nájmu, kde jsem zaplatila 30 000 Kč kauci. Dle dohody si po mém odstěhování majitel byt přebral, vše bylo bez výhrad, jen nebylo převzetí písemně, jelikož majitel neměl papír s sebou. Po pár dnech jsem se ho znovu dotázala na vrácení kauce - majitel mi napsal, že v bytě byly nějaké nedostatky, a že mi nejspíš nevrátí celou kauci, ačkoliv předtím tvrdil, že je vše v pořádku. Lze se kauce nějak domoci? Popřípadě požadovat úroky z kauce? Velice děkuji.

Dobrý den,

při pronájmu bytu musíte činit všechny úkony písemně, jinak máte v případném sporu slabší pozici. Při předávání bytu je třeba sepsat předávací protokol, kde se mimo stavu bytu (bez výhrad/se závadami) uvádí i přesný stav všech měřidel (elektro, voda, plyn, topení). Bez tohoto dokumentu, který se vyhotovuje ve dvou provedeních (jedno pro Vás, druhé pro majitele bytu), bude nyní vrácení kauce obtížnější stejně jako řešení případného přeplatku za energie (nevíte, kolik jste spotřebovala).

Na úrok z kauce máte nárok, ale ten je vedle samotné kauce nepodstatný (kdyby to bylo třeba 1%, dostala byste za 2 roky 600 Kč). Opět by bylo vše jednodušší, kdyby byla výše úroku uvedena v nájemní smlouvě (takhle budete diskutovat s majitele bytu o jeho výši).

Pokud Vám majitel bytu kauci nevrátí, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a jako první krok sepsat předžalobní výzvu k navrácení peněz.