Nákup přes inzerát, Podvod

17.10.2018 Podvod

Dobry den, minuly tyden jsem poslal zalohu na playstation 4 slim 500Gb panovi s cislem uctu 285677356/0300 pod jmenem Jan Vopálka castku 700 Kc a pan smazal inzerat a dela "mrtvetveho". Da se neco delat? Pritelkyne ma u vas ucet, ale spoleham na vase spolehlive oddeleni, ze mi poradite. Zatim to medializovat nebudu, zda se ze nejsem prvni. Da se zpetne odejmout castka? Soud pripada v uvahu, dekuji Lukas

Dobrý den,

banky platby stornovat a vracet peníze nemohou. Nemají jak posoudit oprávněnost Vašeho požadavku (to by pak každý po zaplacení nákupu chtěl vrátit peníze zpět). Podvod je třeba nahlásit Policii ČR, která jako jediná může podniknout další kroky (identifikovat pachatele, nechat zablokovat účet, atd.). Nicméně aspoň minimálně inteligentní podvodník používal účet založený na "bílého koně" (psaný např. na bezdomovce) a peníze z něj dávno vybral kartou, takže pachatele bude obtížné vypátrat. Pro příště doporučuji nakupovat jen u prověřených prodávajících s historií (např. přes Aukro či eBay) nebo trvat na osobním předání.