Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8527, Nárok na invalidní důchod

Nárok na invalidní důchod, Osobní a rodinné finance

L

Dobrý den, mám problém, máme u sebe přes rok tchána, je to alkoholik, který žil jak bezdomovec. Nakonec ho postihla mrtvice, takže ho z nemocnice dovezli k nám. Teď mu vyřizujeme všechny podklady, je to bývalý podnikatel, který po zkrachování nebyl schopen podnikání odhlásit. Po hospitalizaci v nemocnici jsme mu podnikání odhlásili, teď řešíme nějaký příjem, že je s námi v domácnosti, žádnou hmotnou nouzi nedostane. Teď přišel, že mu byl uznán druhy stupeň invalidity, ale bohužel bez peněz, protože dluží na sociálním přes 400 tisíc. Chce po manželovi 25 tisíc, aby prý doplatil nějaký dluh a pak mu vypočítají prý důchod. Myslíte že to je reálné? Bohužel když jsme se ho zeptali, že chceme slyšet to od té paní, neřekl nám nic. A že prý mu nebudeme dělat ostudu. Děkuji za odpověď.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

pro získání nároku na invalidní důchod je mimo doložení invalidity třeba mít odpracovanou potřebnou dobu pojištění (u osob nad 28 let je potřebná doba pojištění 5-10 let v období 10-20 let před podáním žádosti o invalidní důchod - nedošlo-li k úrazu/nemoci vlivem výkonu povolání). Pokud Váš tchán dluží na sociálním pojištění coby podnikatel skoro 0,5 mil. korun, pak to znamená, že odvody neplatil po několik let. Těžko soudit, jestli bude doplacení pouhých 25 000 Kč stačit (spíše ne). 

Nárok na dávky v hmotné nouzi včetně doplatku na bydlení se posuzují na domácnost jako celek (žije-li s Vámi, pak se sčítají příjmy Vás všech - a vy jako domácnost pravděpodobně v hmotné nouzi nejste). 

Nezapomeňte, že dluhy lze vymáhat i po invalidních a starobních důchodcích a exekuci lze uvalit i na invalidní a starobní důchod (a mnohé dávky). Je tak možné, že Vaši domácnost navštíví exekutoři a obstaví majetek všech (vydání svého majetku se pak budete muset složitě domáhat podáním vylučovací žaloby). Řešením pro předlužené je osobní bankrot - více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

28.2.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Až 2 000 korun navíc. Takový bonus můžou získat noví klienti Moneta Money Bank, kteří si zřídí běžný účet Tom. Jenže aby tyto peníze dostali, musí utratit desítky tisíc korun. Podobné podmínky pro získání bonusu přitom nejsou nijak neobvyklé.

Přinese zvýšení sazeb ČNB také dražší hypotéky? Dost možná to tak nebude

Přinese zvýšení sazeb ČNB také dražší hypotéky? Dost možná to tak nebude

26.2.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Nečekané. Takové bylo únorové rozhodnutí České národní banky (ČNB) o tom, že zvýší úrokové sazby. Řada médií a analytiků začala v té souvislosti ihned spekulovat o zdražení hypoték. Jenže je docela možné, že k němu vůbec nedojde.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Bez povinného ručení se žádný majitel auta či motorky neobejde. Ze zákona ho musí mít ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. Jenže jak vybrat to opravdu nejlepší povinné ručení? Rozhodně se neřiďte jen podle ceny, kritérií je mnohem víc.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

R

#9100, Internetbanking, Banka, 27.2.2020

Dobrý den, našel jsem svoji kartu od uKonta, ale na té kartě je jen číslo účtu a název konta, ale nemám k tomu přihlašovací údaje. Kak mám zjistit přihlašovací údaje?

Dobrý den, přihlašovací jméno k internetbankingu naleznete ve smlouvě o zřízení účtu (resp. o zřízení internetbankingu). Heslo nikde napsané nenajdete. Taktéž můžete navštívit nejbližší pobočku UniCredit Bank a nechat si resetovat přístup k účtu (dají Vám nové přihlašovací údaje).

MK

#9099, Změna typu účtu, Běžný účet, 27.2.2020

Dobrý den, mám prosbu. U České spořitelny mám účet, kdy z neznalosti tam mám různé služby které nevyužívám a ani nechci. Ptám se, jestli je možné tento účet změnit na základní, nebo jej zrušit a založit nový základní. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, změna typu běžného účtu je možná, stačí navštívit nejbližší pobočku České spořitelny.

FM

#9098, Trinity Bank, Banka, 27.2.2020

Kód banky 2070 - je relevantní?

Dobrý den, ano, kód banky 2070 náleží Trinity Bank (dříve Moravský peněžní ústav).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR