Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #15488, Nebankovní půjčka a podmíněný trest

Nebankovní půjčka a podmíněný trest, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
4.10.2021 Půjčka

Dobrý den, měla bych dotaz. Vzala jsem si jednu půjčku od Providentu. Splácela jsem jí v pořádku, ale pak jsem dostala druhou nabídku a tam už to šlo z kopce. Nesplácela jsem jak jsem měla a nakonec už vůbec nic. Jsem na rodičovské dovolené, takže moc peněz prostě nemám. Tak mě společnost Provident dala na kriminálku, tam mě dali na soud a soudce mi dal odnětí svobody na 4 měsíce. Ale protože jsem nebyla nikdy trestána atd., tak se mi to proměnilo na podmíněný trest 1 rok a 3 měsíce. Dlužná částka co mi soud napsal uhradit je 13 900 Kč a je tam napsané, že mám splácet podle svých sil. Chtěla bych se zeptat, když budu dávat měsíčně po 500 Kč a někdy max. 1 000 Kč a do konce podmínky to nebudu mít celé splacené, můžu jít sedět? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za co přesně jste byla odsouzena? Pokud Vám Provident nabídl nebankovní půjčku a Vy jste nabídku přijala, nevidím na vašem jednání nic v rovině trestněprávní odpovědnosti (pokud jste si peníze již předem nepůjčovala s úmyslem je nevrátit). Naopak dle Zákona o spotřebitelském úvěru je povinností věřitele se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník bude schopen splácet (pochybil tak spíše věřitel, který poskytl půjčku matce na rodičovské s minimálním příjmem).

Máte-li dluh splácet dle svých sil, pak není vaší povinností peníze vrátit do konce podmínky. Možná škoda, že jste neměla lepšího právníka (pokud jste opravdu neměla v úmyslu půjčené peníze nevrátit). Celé řízení mohlo skončit zcela jinak.