Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #10864, Nebankovní půjčky pro podnikatele

Nebankovní půjčky pro podnikatele, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, kdo vykonává dozor nad tzv. nebankovními společnostmi, které poskytují úvěry nebo finanční leasing a zpětný leasing živnostníkům a společnostem za velmi vysoký úrok? Na dotaz mi ČNB napsala, že oni to nejsou, že tyto společnosti žádnou licenci nepotřebují. To mi připadá velmi zvláštní, protože poskytují finanční služby za nehorázné úroky a sankce a pravděpodobně je to úplně legální. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dohledu a regulace ze strany ČNB jsou v tomto ohledu instituce, které poskytují úvěry spotřebitelům (nepodnikající fyzické osoby). Stejně tak veškerá legislativa na ochranu spotřebitelů (zákon o spotřebitelském úvěru) se týká pouze úvěrování spotřebitelů (nikoliv firem či podnikatelů). Smluvní vztahy mezi firmami a podnikateli se řídí dle obchodního zákoníku (nikoliv občanského zákoníku).

Výše úroků je věcí smluvní dohody mezi firmami a podnikateli. Zatímco spotřebitelé mají ze zákona vysoký stupeň ochrany (defaultně se považují za "slabší a méně informované" - mohou např. odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 dní od podpisu), u firem a podnikatelů se předpokládá vyrovnaný vztah (obě entity stejně "informované a silné").

Pokud se Vám úrok zdá nemravně vysoký, nabízí se velmi jednoduché řešení - neberte si od takovýchto společností úvěry. Na trhu máme přes 30 bank, které Vám velmi rády půjčí za velmi nízký úrok. Navíc máte záruku férového jednání bez skrytých poplatků a jiných triků.