Dobrý den, dcera si před 11ti lety vzala úvěr ze stavebního spoření. Řádně splácí. Má 2 děti a je na mateřské. Před 2 lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Po mateřské ji čeká invalidní důchod. Není schopna splácet, platím to za ni já jako její matka.
Sama jsem invalida 3. stupně. Chtěla jsem úvěr doplatit, ovšem nám bylo sděleno, že stále ještě splácíme úroky. Za 11 let bylo zaplaceno 1 100 000 Kč. Smlouva byla od ČMSS, dnes ČSOB. Údajně máme splatit ještě 900 000 Kč. Smlouva nemá vyznačeno datum ukončení ani celkovou částku ke splacení. Dceři bylo 22 let když smlouvu podepisovala, byla nezkušená. Dnes je ohrožena chudobou při tom co po ní chtějí aby splácela. Na mě to působí jako klasická lichva. Sama mám invalidní důchod a představa že klasické bance máme zaplatit úrok před 800 000 Kč je šílená. Moc prosím o radu, jestli je nějaká cesta ven, zneplatnění úvěru? Moc děkuji
Dobrý den, kolik si prosím dcera v roce 2011 půjčila peněz? Úroky z úvěrů ze stavebních spoření a hypoték jsou jedny z nejnižších, obvykle do 5%. Neúčelové půjčky mají vyšší sazby (až 10%), kreditní karty a kontokorenty 15-25%, nebankovní půjčky i stovky až tisíce procent.
Pokud si dcera půjčila např. 2 mil. Kč, pak při úrokové sazbě 5% byly úroky cca 100 000 Kč ročně. Za 10-15 let mohou úroky činit třeba i 1 mil. Kč. O lichvu ani nic mimořádného nejde. Když si Vy půjdete uložit své peníze do banky, taktéž Vám banka bude platit úrok, aktuálně 4-5%. Pokud byste si do banky uložila 2 mil. Kč, banka by Vám platila s úrokem 4% ročně 80 000 Kč. A pokud si někdo jiný půjde do banky půjčit 2 mil. Kč, bude bance platit 5%, tedy 100 000 Kč. Z těchto 100 000 Kč banka vyplatí 80 000 Kč tomu, kdo si do banky uložil peníze. A zbylých 20 000 Kč si ponechá na pokrytí nákladů a tvorbu přiměřeného zisku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, převedla jsem asi 650 Kč do rizikové země. Banka UniCredit Bank to začala šetřit a od té doby se mnou nekomunikuje. Ani mi neumožňuje si predčasně splatit dluh. Jsem 10 let u banky a běžně zaměstnaná. Chtěla jsem darem podpořit youtoube kanál. Mám obavy, že mě banka chce zavřít účet, abych nemohla doplatit zbylých 15 tis korun, kterým je zatížený byt. Mohu přijít o byt? Můžou mi zablokovat konto? Člověka, kterému jsem peníze poslala, neznám. Líbily se mi jeho příspěvky křesťanského rázu. Vím, že mě nevědomost nechrání. Akorát co dál? Mám se obrátit na právníka?
Dobrý den, pochopil jsem, že banka nemůže sdělovat majitele určitého účtu, když vím číslo a nevím komu patří. Mě ale zajímá (vyzývá mě soud), zda určitá osoba má u té které banky veden účet. Nechci číslo - jen informaci, zda tam účet daná osoba má. Díky. A v případě že mi to banka nemůže sdělit, tak komu? Soudu, Policii?
Dobrý den, ve zkušební době jsem onemocněla. I přes radu lékaře jsem nastoupila co nejdříve do zaměstnání. V práci jsem ihned dostala výpověď (byla jsem ještě ve zkušební době). Chci jít znovu na neschopenku, abych si vše doléčila než si najdu nové zaměstnání. Výpověď jsem dostala včera. Zítra půjdu k lékaři, který mi vystaví novou pracovní neschopnost. Chtěla bych se prosím zeptat - vztahuje se na mě 7 denní ochranná lhůta pro novou neschopenku? (Je mi jasné, že náhradu mzdy již nedostanu a dostanu případně až od ČSSZ od 15 dne nemoci). Nemocná jsem byla téměř měsíc, takže od ČSSZ mi příští měsíc dávka za nemoc za pár dnů přijde. Jestliže mám na nemocenskou nárok, bude se od ČSSZ počítat od začátku nebo je nějaká lhůta, kdy neschopenka a výše dávky jakoby navazuje? Mockrát děkuji.
Dobrý den, u manžela došlo v 9/2021 ke splacení insolvence a oddlužení. Poté jsme se v 6/2022 vzali. Manželství fungovalo, proto jsem si v 4/2023 vzala úvěr na auto, který splácím. Auto je psané na mě. Předpokládám, že auto i úvěr patří do společného jmění manželů. V 7/2024 manžel nabyl darem nemovitost ve vysoké hodnotě. Nyní se budeme rozvádět a můj dotaz zní - manžel po dobu 5 let po ukončení insolvence nemůže tvořit nové dluhy. Nedotkne se ho při rozvodu můj úvěr na auto tím, že by byla insolvence znovu otevřena a požadováno splacení celé částky a tím by přišel o nemovitost? Po rozvodu auto i úvěr zůstanou mně. Děkuji za Vaše vyjádření. Hana
Dobrý den, jsem na neschopence. Dočetl jsem se, že výše nemocenské se počítá za předchozích kalendářních měsíců. Za tuto dobu jsem měl 2 zaměstnavatele. Nemocenská se tedy počítá z výše příjmů u posledního zaměstnavatele nebo i z příjmu předchozího zaměstnavatele a průměru příjmů za posledních 12 měsíců? Děkuji
Dobrý den, když budu v insolvenci a při ročním zúčtování mi vznikne přeplatek z inkasa/elektřiny, kde mám ve smlouvě, že ten přeplatek nebude vrácen na účet, ale bude použit do dalších záloh, musím i tak ty peníze které nedostanu vrátit ins. správci?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Životní pojištění představuje důležitou součást finanční ochrany jednotlivců a jejich rodin, zejména při rizicích jako úraz, nemoc, nebo dokonce smrt. Existují různé typy životního pojištění, které se liší svými funkcemi a cíli, například rizikové, investiční a kapitálové pojištění. Každý typ nabízí specifické výhody a nevýhody, které je důležité zvážit při výběru nejvhodnějšího pojištění pro osobní potřeby.
Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.