Jak insolvence ovlivňuje moje příjmy a životní náklady?

Dobrý den, v předešlé odpovědi zaznělo, že je možné si přivydělat formou přesčasových hodin - brigádou. Tato odpověď mě dost zarazila. Jelikož souběh příjmů v mém případě nepřinesl žádný příjem nad nezabavitelné minimum. Veškeré příjmy navíc kompletně zabavili. Invalidní důchod - celý, plat s přesčasy cca 350 hodin, pouze nezabavitelné minimum. Dokonce výživné, které mi naposledy zaslal před 4 měsíci. Důvod? Bývalý manžel mu prý nezaslal výplatní pásky za každý měsíc. Ohledně pásek jsem se dívala do povinností pro dlužníky. Povinnost stanovena soudem uvedena pouze 2x ročně zasílat veškerý přehled příjmů. Dle info výplatní pásky může INS požadovat za každý měsíc po zaměstnavateli. Nikde jsem nenalezla že toto je povinen i dlužník, který tak nemá určeno soudem. A už vůbec že je tím podmíněna výplata výživného na nezletilé. Ono ta insolvence není vůbec žádná výhra a může vás například v mém případě dostat do ještě mnohem větších problémů. Ze zdravotních důvodů jsem musela přestat pracovat. Nastoupila jsem na ÚP, kde jsem dostala vyplácenou podporu až třetí měsíc po registraci za dva měsíce. Mám dvě děti 8 a 11 let. Samoživitelka. Podpora není ani na jídlo v dnešní době. Zažádala jsem o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Ale bohužel je zde systém zahlcen příchodem ukrajinských uprchlíků a já na stanovisko zda vůbec něco dostanu čekám již 3 měsíce, zažádala jsem v posledním týdnu měsíce února. Poslední výživné a poslední plat jsem měla v lednu 2022. Dnes máte 27. května. Příjem z ÚP od té doby celkem 11 500 Kč, daňový bonus úleva na děti za poslední daňové přiznání 36 000 Kč. Celkem mé příjmy od 2/2022 47 500 Kč /4 = 11 875 Kč. Tudíž 11 875 Kč měsíčně na vše pro 1 dospělou osobu a 2 děti do 15 let. Ovšem to jen obrazně řečeno měsíčně! Pakliže vezmeme v potaz skutečnost, že příjem za měsíce 2,3 = 0 Kč / za měsíc 4 = 7 500- Kč (výplata podpory z ÚP za měsíc 2,3 / za měsíc 5 = 36 000 Kč (daňový bonus - úleva na děti), výplata podpory z ÚP zatím nepřipsána, cca 4 500 Kč). Výdaje měsíční, které prostě jsou a musí být hrazeny 6 000 tisíc nájem, 4 200 elektřina, 3 700 záloha na topení, 2 000 školní obědy. Kde máte jídlo, internet, telefon? Sice nespadám do připravených příjmů v sociálních dávkách, ale v případě že máte děti školou povinné, tato položka je nutností až povinností! Třídní fond, zálohy na sešity. Doplatek tento měsíc za obě děti 2 789 Kč, nikdo nepřispěje. A je to nutnost. Kroužky už ani nezmiňuji, též nutnost, děti potřebují zapadnout a alespoň z něčeho mít radost. Nikde neuvidí dovolenou jak má být, vždy to byl víkend za celé dva měsíce. A i ten byl šíleně finančně náročný. Kde mám vzít na poplatky? Když mi nic nenechá? Insolvence vznikla tím, že jsem rok před vypuknutím začala podnikat v autodopravě. První auto mi naboural brigádník, total. Druhé auto raději jsem už jezdila já sama, těžké náklady auto s plachtou a čelem, zásilky v podobě obálek až motorky, plot, převodovka do vlaku, potrubí, palety, pračky, 12-16 hodin za volantem, zničena záda, rameno mě bolí tak, že už jsem si na bolest zvykla. A pak usínání za volantem, únava, bolest celého těla, deprese. Doma s dětmi online výuka, pronájem vozu. Výsledek? 49 tisíc dluhu na nájmu, nabourání auto, škoda 170 tisíc. 8 tisíc jsem nechala u právníka, který mi nepomohl, trestní oznámení o ničem. Občanskoprávní soud, neuvidím ani korunu....zničil mi podnikání můj jediný příjem. Výsledek - 3 měsíce mi nechtěl JUDR počkat a zaplatila bych mu z proplacení faktur. Dluh vznikl kvůli výše uvedené situaci. 90 tisíc., chtěl mi zabavit osobní auto, které jsem řádně splácela! Má reakce.!? ŠPATNÉ rozhodnutí! Duhová poradna, vstupte do insolvence a o auto nepřijdete, auto se dá jako nezajištěné, splácet se bude z přednostní pohledávky a vy se stanete jeho vlastníkem. Jsem z vesnice, autobus po-pá sem a tam. Auto je nutnost několikrát je třeba i jet s dětmi na pohotovost v noci. Ráno škola, odpo většinou spoj mají krom odpolední. A výsledek? A to v hodnotě 130 tisíc na kterém zbývalo doplatit cca 60 tisíc INS zpeněžil za necelých 30 tisíc. Samozřejmě jsem ho pak viděla na prodej v sauto za mnohem větší částku. Tak takové věci se holt dějí . INS běží již několik měsíců. A v přehledu kolik zbývá jsou velice velké rozdíly! Průměrně odchází na splátku 20 až 30 tisíc až tedy donedávná. A přesto je uváděna skutečnost o dost jiná. Je vůbec možné si v průběhu zažádat o pevně stanovenou splátku? Příklad: zbývá doplatit 100 tisíc a tak příjem činí 25 tisíc. A splátku dáme například 5 tisíc? A bude zaplaceno 100 % ještě před uplynutím 5 let. Nebo už se s tím nedá hýbat? Popravdě mi nikdo neřekl a nenabídl možnost stanovit si splátku. Jde o to, že mě v této situaci opravdu nezbyde na nic ani na energie. A tím pádem další problém za příběhu insolvence. To je prostě špatně!!! Nebo se na to vydloubnu a oni mi ji zruší, že? Stejně už mi nemají co sebrat. Ale pokud by to tak pokračovalo, tak jediné co mi můžou díky INS v takové situaci sebrat jsou děti, protože mi nezbývá na nic. Tak INS je pomoc? Kdybych se do toho aspoň dostala opravdu jen svým hloupým přístupem. Zdraví, neplatiči faktur a nesolventní jednání ze strany exekutora a zkreslené nastínění života v insolvenci dluhovou poradnou. Je to nepředstavitelná bezmoc, už to není ani vztek, už je vám to jedno.

Dobrý den,

a nechtělo by to trochu sebereflexe? Začala jste podnikat, udělala jste několik špatných rozhodnutí a skončila jste v dluzích (naštěstí nikterak velkých, cca 200 000 Kč). Podnikat v autodopravě a nepojistit si auto, to je fatální chyba. Tady opravdu nehledejte viníka v druhých či v systému. Brigádník Vám auto nabourat může, to se stane. Počítat s tím, že z brigádníka v případě zaviněné škody vysoudíte statisíce je zcela mimo (už proto, že zaměstnanci Vám za škody ručí jen do určité výše). Auto v autodopravě mělo mít sjednané havarijní pojištění.

Pokud jste schopna měsíčně splácet 20-30 000 Kč, uhradila byste i bez insolvence všechny dluhy za 7-10 měsíců. Zpeněžením majetku (auto v hodnotě 130 000 Kč) byste dluhy splatila ještě rychleji. Vy jste ale nechtěla o svůj majetek přijít a chtěla jste se vyhnout exekuci vstupem do insolvence. Což bylo zcela zbytečné, neboť majetek se neponechává dlužníkům ani v insolvenci - nikterak jste si nepomohla, spíše naopak. Insolvence opravdu není procházkou růžovým sadem. Je to tvrdé období o chlebu a vodě, po kterém ale získáte šanci na nový začátek (nesplacené dluhy jsou po 5 letech prominuty). Z čehož plyne, že insolvence má smysl především pro dlužníky, kteří by se jinak svých dluhů nikdy nezbavili. Opravdu nemá smysl tam, kde je dlužník ze svého příjmu schopen vše do roka poplatit.

Když už jste v insolvenci, je třeba tomu přizpůsobit své nároky a životní standard. Naříkat si na to, že jste měla jen jednu dovolenou za 2 měsíce, že nemáte na plyn/elektřinu 7 900 Kč měsíčně, že nemáte na auto, atd. Tohle opravdu u dlužníků v insolvenci běžný standard není. Dovolená nebude třeba žádná, topit budete na méně stupňů nebo se přestěhujete do paneláku 1kk, kde za energie dáte max. 2 000 Kč, a jezdit budete autobusem. Bude to nepohodlné? Ano. Ale jinak to nejde - životní standard můžete mít jen takový, na jaký máte.

Smyslem insolvence je splatit dluhy za co nejkratší období. Určitě Vám nikdo nesníží splátky ze 30 000 Kč na 5 000 Kč měsíčně s tím, že to přece za 5 let doplatíte tak jako tak. O fixní splátky se žádá před vstupem do insolvence a je pro to třeba mít dobré důvody.

Co dělat?

  • po otci dětí vymáhejte výživné (třeba i exekučně)
  • jednou během insolvence můžete požádat o přerušení až na 12 měsíců
  • naopak se moc nespoléhejte na sociální dávky, které jsou ve většině případů počítány z čistých příjmů před ins. srážkami (příklad: máte-li čistý příjem 40 000 Kč, na insolvenci jde 20 000 Kč a 20 000 Kč Vám zůstává, bude se pro nároky na dávky uvažovat příjem 40 000 Kč, se kterým na většinu dávek nedosáhnete)
  • přizpůsobte svůj životní standard svým příjmům - na výlety jezděte s dětmi třeba každý víkend, ale bude to vlakem do přírody a svačinu si připravíte doma