Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #13995, Nemovitost v zástavě a další úvěr

Nemovitost v zástavě a další úvěr, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, mam hypoteku, a tudiz zastavni pravo v katastru. Dluh na hypotece je cca 1 600 000 Kč. Hodnota nemovitosti cca 5 000 000 Kc. Budu si brat pujcku od kamarada (2 000 000 Kc) a bude se sepisovat smlouva o pujcce. Jeho pravnicka mu poradila, aby tam byla nejaka zastava a poprosil me, abych si od banky vyzadal souhlas, ze muze vstoupit se zastavou do katastru. Prosim, je to standartni postup, lze to vubec? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

bez zástavy Vám nikdo soudný 2 mil. Kč půjčit nemůže, tedy požadavek vašeho kamaráda je zcela na místě. Z pohledu banky je to poměrně komplikované. Banky mimo zástavního práva zapisují do katastru též věcné břemeno "zákaz zcizení" (které znemožňuje převod nemovitosti bez souhlasu banky) a někdy i zákaz zatížení (znemožňující zápis dalších věcných břemen). Banky obecně vyžadují mít zapsané zástavní právo v prvním pořadí. Zkuste se poptat o vaší banky a uvidíte. Nebylo by jednodušší si půjčit 2 mil. Kč od stávající banky a požádat pouze o navýšení úvěru?