Jak funguje nezabavitelné minimum při insolvenci a proč se nezapočítávají děti, na které platím výživné? A co se děje s nezabavitelným minimem v době inflace, kdy se zdražují veškeré náklady?

Dobrý den, potřeboval bych objasnit jednu věc. Když se uvádí, že se navyšuje při insolvenci nezabavitelné minimum o osoby, vůči kterým mám vyživovací povinnost. Jakto, že se mi nepočítají děti, které nemám v péči, když já na ně vyživovací povinnost mám? Vždyť platím výživné. A Jak je to s výší nezabavitelného minima, když se mění v době inflace. Já jsem konkrétně důchodce, mám přes 19 000 Kč důchod. Každý rok ho dle valorizace navyšují, nyní se i díky vysoké inflaci vše zdražuje. Mám pocit, že už i je vyšší životní minimum ve schválení nebo schváleno, ale mně se od počátku nezabavitelné minimum nezvýšilo. Což mi přide hrozné, když je inflace 10-15% a elektřina, bydlení, jídlo a všechno je hrozně nahoře a nám budou nechávat v insolvenci stále stejně. Děkuji moc.

Dobrý den,

důchody se budou během roku 2022 navyšovat 3x, nezabavitelné minimum bylo zatím valorizováno 2x (od 1. ledna 2022 a od 1. dubna 2022). Nechci přilévat olej do mezigeneračních sporů, protože v konečném důsledku má každý mladý v rodině někoho starého (a naopak). Ale důchodci jsou opravdu jedinou skupinou obyvatel, která má valorizaci příjmů (penzí) garantovanou ze zákona. Mechanismus valorizace je přitom navázán nikoliv na obecnou inflaci ale na tzv. důchodcovskou inflaci (reflektuje se specifický spotřební koš důchodců, tedy jsou více akcentovány potraviny, energie a bydlení). Pracující, nemocní, nezaměstnaní, matky na rodičovské, studenti - ti všichni čelí stejně vysoké inflaci, ovšem bez státní garance valorizace příjmů. Většina podniků v soukromé sféře bude letos navyšovat mzdy o 1-4%. Vyživované osoby by se Vám samozřejmě počítat měly.