Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #17438, Penzijní spoření a příspěvky z FKSP

Penzijní spoření a příspěvky z FKSP, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
28.3.2022 Spoření

Dobrý den, při ukončení smlouvy o penzijním spoření (DPS nebo PP) jsou 15% zdaňovány výnosy a příspěvek zaměstnavatele. Je do tohoto příspěvku zahrnut i příspěvek zaměstnance z FKSP? Pokud ano, jedná se o nerovnost, protože zaměstnanci, kteří příspěvek z FKSP projí ve formě stravenek, jedou na dovolenou nebo do divadla či jí vysportují 15% daň neodvádí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

15% jsou daněny výnosy a příspěvky zaměstnavatele jen v případě, kdy ukončíte penzijní spoření předčasně nebo zvolíte jednorázové vyrovnání. Stačí vyčkat na řádný termín výplaty (60 let), zvolit rentu min. na 3 roky a zdanění se vyhnete. O žádné nerovnosti nemůže být řeč - každý si může svobodně zvolit, jak peníze z FKSP využije. Pokud Vám jiné formy čerpání (stravenky, divadla, sport) přijdou zajímavější, volte tento způsob čerpání.