SEPA vs SWIFT: Jaký je rozdíl v kurzech při mezinárodních platbách?

18.12.2020 Platba

Pokračování dotazu č. 12144: Dobry den, reagujem este na predchadzajuci dotaz, SEPA verzus SWIFT. Ano, chapem, ze kedze SEPA je bez poplatku, tak z tohto hladiska je vyhodnejsia. Je to tak aj z pohladu vymennych kurzov? Rozmyslam spravne, priklad - SEPA platbov poslem z CR uctu 13000€ na SR ucet, pri stanovenom kurze 26.90 (predajovy kurz) mi z uctu odide cca 349000 ceskych korun. Ak vsak by som SWIFT platbou odoslala tych 349000 korun, na SR ucet by mi prislo 13800€ (pri 25.33 nakupnom kurze). Teda rozdiel aj po odcitani poplatku za swift platbu,je viac nez 700€. Je to tak? Alebo aky kurz sa v bankach preratava pri swift platbe? Dakujem

Dobrý den,

typ platby (SEPA nebo SWIFT) nemá vliv na volbu kurzu, ten je vždy stejný.

  • SEPA: platba v EUR v rámci EU
  • SWIFT: všechny ostatní zahraniční platby (v EU v jiné měně než EUR, mimo EU v jakékoliv měně)

Můžete si porovnat kurzy české a slovenské banky (prodej/nákup) a rozhodnout se, co pro Vás bude výhodnější (jestli poslat z ČR eura/kurz prodej české banky NEBO poslat koruny/kurz nákup slovenské banky).