Platný OP, Banka

24.2.2020 Banka

Dobry den, dekuji za Vasi posledni radu. Pracuji v zahranici, prijem chodil na cesky ucet v EUR a prevadel se na koruny. Nemel jsem v CR 10 let trvaly pobyt, jelikoz jsem tu nezil (i kdyz jsem Cech). Banka mi proto nechtela dat zadny uver i pres muj nadstandartni prijem a smlouvu na dobu neurcitou. Na Vasi radu mi po zrizeni trvlaleho pobytu nova banka uver poskytla v potrebne vysi. Planuji za nej koupit nemovitost v zahranici (EU) a prihlasit si tam i trvaly pobyt. Je neco co by ceske bance mohlo na mem trvalem pobytu v zahranici vadit k ovladani bezneho uctu kam mi i nadale bude chodit moje vyplata ze zahranici? Nebo byste doporucoval misto odhlaseni trvaleho pobytu si pro forma nahlasit trvaly pobyt na urad aby banka mela OP a "klid v dusi"? Preferoval bych si trvaly pobyt odhlasit kompletne pac bych rad i danove rezidoval v novem bydlisti. Vim ze k otevreni uctu je potreba trvaly pobyt v CR . Je ale jeho ukonceni duvod k tomu aby mi banka napriklad mohla zrusit ucet? Musim rict ze poslednich 10 let co jsem ho tu nemel nebyl problem a to ani s kontokorentem nebo kreditkou. Az pri zadosti o uver. Pracuji na lodich a pro me je pak slozite tyto pripadne komplikace resit kdyz jsem sluzebne na palube nekolik mesicu daleko v Asii nebo v Africe. Proto tomu chci predejit. Dekuji za radu.

Dobrý den,

banky u českých občanů vyžadují platný OP. Již založený účet nebo úvěr Vám může fungovat i bez platného OP, nicméně v případě jakéhokoliv požadavku by bylo předložení platného OP pravděpodobně vyžadováno. U úvěrů banky obvykle vyžadují pobyt na území ČR. Doporučuji vše případně konzultovat s vaší bankou, zda a co by pro ni byl nepřekonatelný problém.