Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11003, Podílové spoluvlastnictví

Podílové spoluvlastnictví, Reality

M

Dobrý den, byli jsme tři spoluvlastníci nemovitosti. Bohužel 25% podílu bylo nedobrovolně vydraženo. Nyní nový majitel po nás vyžaduje, abychom vyklidili nemovitost. S tím nesouhlasíme a nevidím důvod, proč bychom měli vyklízet celou nemovitost. Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nebyla striktně rozdělena podle spol. podílů. Podíly získali spoluvlastníci v dědickém řízení. Jak nyní postupovat při rozdělení nemovitosti, pokud by nový majitel chtěl nemovitost užívat jak tvrdí, budou dotčena práva ostatních vlastníků jako mne a mojí ženy. Musela by se nemovitost přestavět, aby nový majitel mohl svůj podíl užívat. Nedovedu si představit s cizím člověkem sdílet jednu domácnost. Může nový majitel vstoupit do nemovitosti násilně, když zatím není určeno, jak bude nemovitost rozdělena a novému majiteli určeno 25% kterou může obývat? Nový majitel chce abychom jsme se odstěhovali a nemovitost se prodala. Svoji většinovou část mu nechci vyklízet a ani ho pouštět do nemovitosti. Chci se obrátit na soud, ale mám obavy, aby v naší nepřítomnosti nevstoupil do nemovitosti. Předem děkuji za odpověď

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

nemovitost nyní vlastníte s novým majitelem společně. Vy ani on nemáte právo na výhradní užívání konkrétní části nemovitosti, vše užíváte dle domluvy společně. Nový majitel má právo na zpřístupnění své nemovitosti (pokud mu ji nezpřístupníte dobrovolně, může o asistenci požádat Policii ČR). Dělení bytové jednotky by bylo možné jen za souhlasu všech vlastníků nemovitosti a jen pokud by to bylo technicky možné (např. s ohledem na nosné stěny, rozvody, atd.). 

Bydlet s cizím člověkem v jednom bytě pravděpodobně nechcete. Ze zákona Vás nikdo nemůže nutit setrvávat v podílovém spoluvlastnictví, tedy můžete požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud oběma vlastníkům nabídne možnost vyplatit druhého, a pokud s tímto nebudete souhlasit, nařídí se prodej bytu). Chcete-li v bytě zůstat, doporučuji Vám nabídnout druhému vlastníkovi odkup jeho podílu. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

25.10.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Každý rozvod je nepříjemná a složitá záležitosti. Tím spíš, když při rozvodu řešíte i hypotéku. Existují ale ověřené způsoby, jak si s touto situací poradit. Podívejte se na ně.

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

25.10.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Splácíte jednu hypotéku a chcete si vzít další? Nemusí to být takový problém, jak se na první pohled zdá. Banky totiž podobný postup povolují. Má ale svá specifika. Podívejte se tedy, jak druhou hypotéku získat a kdy dvě hypotéky využijete.

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

J

#11562, Jak si zjednat vstup do nemovitosti?, Reality, 25.10.2020

Pokračování dotazu č. 11561: Dobrý den, takže jestli to chápu správně, i když mi nechce sestra vydat klíč, můžeme zavolat Policii i přes to, že vykládá, že přístup do nemovitosti mi umožňuje, kdykoliv když si zavolám, že mi odemkne (ale pak čeká, až nemovitost opustím, aby zamkla)? Děkuji.

Dobrý den, ano, coby spolumajitel nemovitosti máte právo na vstup do nemovitosti a vlastní klíč (bez nutnosti se telefonicky doprošovat sestry každého jednotlivého vstupu). Vaše sestra pravděpodobně spoléhá na Vaši neznalost práv, a proto si dovoluje Vás takto šikanovat. 

J

#11561, Spolumajitel nemovitosti mi nechce dát klíč, Reality, 25.10.2020

Dobrý den, tatínek by mě chtěl zplnomocnit, abych ho mohla úplně ve všem zastupovat i podepisovat, abych mohla vše vyřídit bez toho aby musel být se mnou. Samozřejmě je svéprávný, ale už mu vyřizování nedělají dobře, je nemocný a už toho moc nenachodí. Dohadovat se se svou sestrou se kterou zdědili nemovitost ohledně čehokoliv nechce, jejich vztahy jsou už hodně dávno špatné, takže jestli něco takového lze udělat a na koho se obrátit prosím. Když se vrátil z rehabilitačního léčení, tak mu sestra nechce ani vydat klíč od společně zděděného domu, pouze ať si zavolá, a že mu otevře. Tatínkovi vadí, že nemovitost jeho sestra neustále navštěvuje a vchází vychází kdy se zachce. Bohužel on takto nemůže, nevlastní klíč. A ještě prosím chce, aby se nemovitost vyklidila. Ale jak moc se může podílet, když nemá jak sám vstoupit a vzít děti, aby mu pomohly. Na druhou stranu v dědickém řízení teta zdědila nábytek, ošacení a rozbité spotřebiče. Uvědomuje si, že má 1/3 že všeho ostatního, pozemky, nemovitost, finance po zemřelé a teta též 1/3 a poslední 1/3 je rozdělena mezi tři lidi ze Slovenka, kteří nic nechtějí, jen peníze. Prý je zastupuje tatínkova sestra, která tvrdí, že má část podílu ve všem a tím pádem nechce dát klíč od nemovitosti.

Dobrý den, každý majitel nemovitosti (byť vlastní např. pouze 1/3) má právo nemovitost užívat a vstupovat do ni. Odmítá-li Vás druhý spolumajitel do nemovitosti vpustit (např. Vám nechce dát klíč), zjednejte si přístup do své nemovitosti za asistence Policie ČR. Ze zákona nemůže být nikdo nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnictví nemovitosti. Můžete se obrátit na soud s žádostí o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud dá ostatním spolumajitelům šanci Vás vyplatit nebo nařídí prodej nemovitosti).  Otec Vám může dát plnou moc pro zastupování v této i jakékoliv jiné záležitosti. Plnou moc Vám za úplatu sepíše notář. 

J

#11560, Dědictví a výplata peněz z účtu, Běžný účet, 25.10.2020

Pokračování dotazu č. 11542: Dobrý den, v bance jsme byli, ale tím že notářka dala dispoziční práva sestře, tak mně nic nemůžou sdělit. Dá se ještě něco dělat prosím?

Dobrý den, notář nedává dědicům přístup ani dispoziční práva k účtu. Notář pouze rozhoduje a rozdělení majetku zůstavitele. Dohoda (co komu připadne) je pak uvedena v rozhodnutí o vypořádání dědictví. Na základě tohoto dokumentu banka peníze z účtu vyplácí oprávněným dědicům. Pokud zůstatek na účtu k datu úmrtí dědila sestra, banka na základě notářského rozhodnutí vyplatila peníze ji (a není důvod Vám dávat dispoziční právo k účtu). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR