Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11003, Podílové spoluvlastnictví

Podílové spoluvlastnictví, Reality

M

Dobrý den, byli jsme tři spoluvlastníci nemovitosti. Bohužel 25% podílu bylo nedobrovolně vydraženo. Nyní nový majitel po nás vyžaduje, abychom vyklidili nemovitost. S tím nesouhlasíme a nevidím důvod, proč bychom měli vyklízet celou nemovitost. Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nebyla striktně rozdělena podle spol. podílů. Podíly získali spoluvlastníci v dědickém řízení. Jak nyní postupovat při rozdělení nemovitosti, pokud by nový majitel chtěl nemovitost užívat jak tvrdí, budou dotčena práva ostatních vlastníků jako mne a mojí ženy. Musela by se nemovitost přestavět, aby nový majitel mohl svůj podíl užívat. Nedovedu si představit s cizím člověkem sdílet jednu domácnost. Může nový majitel vstoupit do nemovitosti násilně, když zatím není určeno, jak bude nemovitost rozdělena a novému majiteli určeno 25% kterou může obývat? Nový majitel chce abychom jsme se odstěhovali a nemovitost se prodala. Svoji většinovou část mu nechci vyklízet a ani ho pouštět do nemovitosti. Chci se obrátit na soud, ale mám obavy, aby v naší nepřítomnosti nevstoupil do nemovitosti. Předem děkuji za odpověď

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

nemovitost nyní vlastníte s novým majitelem společně. Vy ani on nemáte právo na výhradní užívání konkrétní části nemovitosti, vše užíváte dle domluvy společně. Nový majitel má právo na zpřístupnění své nemovitosti (pokud mu ji nezpřístupníte dobrovolně, může o asistenci požádat Policii ČR). Dělení bytové jednotky by bylo možné jen za souhlasu všech vlastníků nemovitosti a jen pokud by to bylo technicky možné (např. s ohledem na nosné stěny, rozvody, atd.). 

Bydlet s cizím člověkem v jednom bytě pravděpodobně nechcete. Ze zákona Vás nikdo nemůže nutit setrvávat v podílovém spoluvlastnictví, tedy můžete požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud oběma vlastníkům nabídne možnost vyplatit druhého, a pokud s tímto nebudete souhlasit, nařídí se prodej bytu). Chcete-li v bytě zůstat, doporučuji Vám nabídnout druhému vlastníkovi odkup jeho podílu. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát. Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že přijdou o nezabavitelné minimum.

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

27.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéka vs. hypoúvěr a další úvěry. Tak vypadá „věčný” souboj o to, jak co nejvýhodněji získat peníze na nákup, stavbu nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Mezi hypotékou a úvěrem je přitom několik zásadních rozdílů. Podívejte se na ně a zjistěte, jaká půjčka se vám víc vyplatí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ET

#11963, Příspěvek, Ostatní, 1.12.2020

Dobrý den, je možné si vyřídit příspěvek na sportovní aktivity za rok 2020 online?

Dobrý den, jaký příspěvek máte na mysli?

J

#11962, Běžný účet pro spolek, Běžný účet, 1.12.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda stačí pro zapsaný spolek jakýkoliv běžný účet u banky (stejně jako u běžných občanů, fyzické osoby), nebo to musí být bankovní účet pro podnikatele (právnické osoby)? Naše příjmy budou pouze z členských příspěvků a sponzorských darů. Děkuji za odpověď Jirka

Dobrý den, spolek je právnickou osobu, tedy bude třeba běžný účet pro právnické osoby. Doporučuji Fio banku, který nabízí právnickým osobám bezplatný účet bez podmínek. 

P

#11961, Úrazové pojištění a dědictví, Akcie a investice, 1.12.2020

Dobrý den, syn je v insolvenci. Pokud by si udělal samostatnou úrazovou pojistku a úrazem zemřel, dostane peníze obmyšlený ve smlouvě nebo insolvenční správce? Děkuji

Dobrý den, úmrtím dlužníka by insolvence skončila a dluhy by spolu s majetkem byly předmětem dědického řízení. Výplata pojistného plnění obmyšlenému by naopak nebyla předmětem dědického řízení (obmyšlený by peníze dostal). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR