Jak ochránit svůj podíl v rodinném domě před prodejem?

Sjednejte si hypotéku online
20.6.2018 Reality

Jsem spoluvlastníkem RD - starobní důchodce. Nejsem rozvedená, ale s manželem nežiji. Manžel chce RD prodat, já nechci. Požaduje 1,5 milionu a když je dostane přepíše i druhou polovinu na mne. Peníze mohu sehnat, ale bojím se o dům. Ten má vyšší hodnotu než 3 mil Kč. Můžete mi poradit? Děkuji

Dobrý den,

ze zákona nemůže být nikdo nucen setrvávat v podílovém vlastnictví nemovitosti. Manžel může svou polovinu kdykoliv prodat. Taktéž může požádat soud o vypořádání podílu. Soud by Vám pak dal možnost manžela vyplatit. Pokud byste nesouhlasila, soud by nařídil prodej celé nemovitosti.

Nejlepší je se s manželem domluvit a vyplatit ho přímo. Požaduje-li méně než tržní hodnotu, pak to berte jako laskavost (není se čeho obávat).

Toto vše platí jen pro podílové vlastnictví (Vy i manžel máte na katastru zapsanou svou polovinu). Je-li RD ve společném jmění manželů (SJM), pak ho nelze bez souhlasu obou manželů prodat. Muselo by dojít k rozvodu, kde by soud řešil vypořádání SJM.