Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #16519, Podvodník si sjednal půjčku na mé jméno

Jak se zbavit nechtěného strhávání splátek z účtu?

20.1.2022 Podvod

Dobrý den, podle Vaší rady jsem navštívil Equa Bank (mimochodem je to ta samá banka, kam odešly mé „půjčené“ peníze), kde mi ovšem sdělili, že mi sice mohou založit nový účet, ale na tom starém musím nechat peníze na splácení mého úvěru v délce 7 let s celkovou splátkou 4 549 Kč měsíčně, jinak že se dostanu na nějakou „černou listinu“. Z ERA banky mi opět přišel mail (předen připravený), že moji reklamaci neuznávají, protože jsem půjčku potvrdil SMS-kami a abych se obrátil na policii a svůj „dluh“ musím dále splácet. Stejným formulářem mi odpověděli již potřetí a mé vysvětlování zřejmě nikdo nečetl. Takže se ptám, kam se mohu obrátit, aby mi alespoň přestali strhávat z účtu ty splátky? S pozdravem

Dobrý den,

podvod je třeba nahlásit na Policii ČR (nikdo jiný nemá oprávnění toto prošetřit). Banka v rámci reklamace pouze konstatovala, že jste půjčku elektronicky potvrdil. Policie nyní musí vyšetřit, kdo a jakým způsobem zneužil vaši identitu.

Mé doporučení ohledně přesunu účtu/peněz z Poštovní spořitelny do jiné banky (např. Equa) bylo především z důvodu zneužití vaší identity na starém účtu. Podvodník je evidentně schopen ovládat váš účet u Poštovní spořitelny (když byl schopen nejen sjednat půjčku, ale načerpané peníze i převést jinam) - proto je velmi nebezpečné nadále tento účet používat (nechce si ho preventivně zablokovat nebo aspoň změňte přístupové údaje).