Předmanželská smlouva, Osobní a rodinné finance

Děkuji za odpověď k dotazu č .6017. Psal jste, že by budoucímu manželovi exekutor zablokoval účet, prodal majetek atd. Já jsem ale před povolením oddlužení žádnou exekuci neměla. Co je to předmanželská smlouva?

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně (až za 100% dluhů vzniklých během manželství a až za 50% dluhů vzniklých před manželstvím). Pokud se během insolvence vdáte, manžel se stane ručitelem až za 50% Vašich dluhů vzniklých před manželstvím. Exekutor na Vás během insolvence nemůže, ale na manžela ano (neboť on v insolvenci není). Proto manželé vždy žádají o insolvenci společně.

Chcete-li mít v manželství majetkové poměry, práva a povinnosti upraveny jinak než dle zákona, můžete si stanovit vlastní podmínky v tzv. předmanželské smlouvě, která se sepisuje u notáře.