Přepis energií a EIC, Podvod

2.8.2019 Podvod

Dobrý den, dnes se u mě zastavil údajný muž z elektriky. Zeptal se mě pouze, zda vím, že budou zdražovat elektřinu, já že ne. Pak mi o tom chvíli povídal a požádal mě o výpis z elektřiny, opsal si jedno číslo a to bylo vše. Nejspíše EIC. Je možné toto číslo nějak zneužít, aniž bych něco podepsal?

Dobrý den,

jednalo se o podvodníka, který si opsal kód Vašeho odběrného místa (EIC) a nyní zfalšuje Váš podpis a změní Vám dodavatele energií (obvykle do 3-4 měsíců, což je standardní výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele energií). Doporučuji tento podvod nahlásit na Policii ČR a svého dodavatele energií preventivně informovat.

Pamatujte si, že dodavatelé energií, zdravotní pojišťovny, mobilní operátoři, atd. nikdy neposílají své pracovníky obcházet domácnosti a kontrolovat jejich účty. Podomní prodejci se zabývají prodejem předražených nesmyslů - nikdy si tyto podvodníky nepouštějte přes práh a vůbec se s nimi nedávejte do řeči. V mnoha obcích je navíc podomní prodej zakázán obecní vyhláškou.