Přistupitel k hypotéce, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je banka povinna sdělit přistupiteli k závazku, že dlužník nehradí řádně své splátky hypotéky. V mém případě se jedná o to, že dlužník svůj dluh neplatí vůbec již osmým rokem. Je možné, aby mi banka za celou dobu nedala nic vědět? Je to její povinnost? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pojem "přistupitel k hypotéce" lze interpretovat dvěma způsoby: 1) ručíte někomu za hypotéku 2) přebíráte po někom celý úvěr a pokračujete dál ve splácení. Předpokládám, že ve Vašem případě se jedná o první variantu, tedy že figurujete jako ručitel u cizí hypotéky. Banka Vám dá obvykle vědět až v momentě, kdy po Vás požaduje, abyste za dlužníka začala plnit. Nemusí Vás informovat o opožděných splátkách a dalších záležitostech.

Je nemožné, aby dlužník nesplácel 8 let a banka po Vás coby ručiteli nic nechtěla. Už proto, že všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky. Pokud by dlužník 8 let nesplácel a banka úvěr nezačala vymáhat, byl by dluh dávno promlčen.